Yetişkin bireylerin besin tüketim alışkanlıklarının yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 772036
  2. Yazar: DOĞUKAN KAYMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırma; Yetişkin bireylerin besin tüketim alışkanlıklarının yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamına Bayburt il merkezinde ikamet etmekte olan yetişkin bireyler alınmıştır. Araştırmaya 183 erkek birey, 217 kadın birey olmak üzere toplam 400 yetişkin birey katılmıştır. Bireylerin sosyo-demografik özelliklerini, doktor tarafından tanısı konulmuş bir hastalığı olup olmadığı, sigara ve alkol kullanma durumları, bazı antropometrik ölçümleri fiziksel aktivite düzeylerini, beslenme alışkanlıklarını, besin tüketim sıklık ve miktarlarını, ev dışında sıklıkla tercih ettikleri besinler, iştah durumları ve yaşam kaliteleri sorgulanıp, yüz yüze görüşme tekniği ile anket uygulanmıştır. Bireylerin yaşam kalitelerini belirlemek için SF-36 yaşam kalite ölçeği kullanılmıştır. Erkek bireylerin %44.4'ü düzenli öğün tüketirken, kadın bireylerin %43.8'i düzenli öğün tüketmektedir. Bireylerin öğün tüketme durumları ve günlük yaptıkları öğün sayıları ile yaşam kaliteleri arasında bir ilişki bulunamamıştır (p>0.05). Bireylerin cinsiyete göre yaşam kalitesi arasındaki fark önemli bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research; It was conducted to evaluate the effect of food consumption habits of adult individuals on the quality of life. Adult individuals residing in the city center of Bayburt were included in the research. A total of 400 adults, 183 male and 217 female, participated in the study. The socio-demographic characteristics of individuals, whether they have a disease diagnosed by a doctor, smoking and alcohol use, some anthropometric measurements, physical activity levels, nutritional habits, frequency and amount of food consumption, foods they frequently prefer outside the home, appetite status and quality of life are questioned. A questionnaire was applied using face-to-face interview technique. The SF-36 quality of life scale was used to determine the quality of life of individuals. While 44.4% of male individuals consume regular meals, 43.8% of female individuals consume regular meals. No relationship was found between the individuals' meal consumption status and the number of meals they make daily and their quality of life (p>0.05). The difference between the quality of life of individuals by gender was significant (p0.05).