Yetişkin bireylerde uyku kalitesinin 25-oh d vitamini düzeyi ve akdeniz diyet kalite indeksi ile olan ilişkisinin belirlenmesi
Determination of the relationship of sleep quality with 25-oh vitamin d level and mediterranean diet quality index in adults
  1. Tez No: 790190
  2. Yazar: EMİNE KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı; Sağlıklı yaşam kliniğine başvuran yetişkin bireylerin beslenme durumlarının, serum 25 OH D vitamini düzeylerinin ve Akdeniz Diyetine uyumlarının uyku kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya bu çalışmanın süreci olan 6 ay içinde serum 25 OH D vitaminine bakılmış olan yaşları 19 - 65 arasında değişen 75 kadın, 25 erkek olmak üzere toplam 100 birey katılmıştır. Çalışmaya katılan bireylere genel özelliklerini, beslenme alışkanlıklarını sorgulayan anket formu uygulanmıştır ve 24 saatlik besin tüketim kayıtları alınmıştır. Katılımcıların uyku kalitesini değerlendirmek için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Akdeniz Diyetine uyumlarını değerlendirmek için Akdeniz Diyeti Kalite Ölçeği (KIDMED) uygulanmıştır. Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 37,6±12,3 yıldır. Erkeklerin ve kadınların BKİ ortalamaları sırasıyla 27,80±6,45 kg/m2 ve 27,51±7,37 kg/m2 bulunmuştur. Katılımcıların D vitamini düzeyi ortalaması 20,74±10,2 ng/ml olarak bulunmuştur. Katılımcıların D vitamini düzeyleri sınıflandırıldığında %52'sinde D vitamini eksikliği (
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of nutritional status, serum 25 OH vitamin D levels and adherence to the Mediterranean Diet on sleep quality of adult individuals who applied to the Wellness Clinic. A total of 100 people, 75 females and 25 males, aged between 19 and 65 years, whose serum 25 OH vitamin D levels were checked within the 6 months of this study, participated in the study. A questionnaire questioning the general characteristics and eating habits of the individuals participating in the study was applied and 24-hour food consumption records were taken. The Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) was used to evaluate the sleep quality of the participants, and the Mediterranean Diet Quality Scale (KIDMED) was used to evaluate the adherence to the Mediterranean Diet. The mean age of the participants in the study was 37.6±12.3 years. The mean BMI of men and women were found to be 27.80±6.459 kg/m2 and 27.51±7.37 kg/m2, respectively. The mean vitamin D level of the participants was found to be 20.74±10.2 ng/ml. When the vitamin D levels of the participants were classified, vitamin D deficiency (