Krononütrisyon Profili Günlüğü'nün Türkçe geçerlik ve güvenirliği: Yetişkin bireylerde kronotip beslenme, gece yeme davranışı ve uyku üzerindeki etkisi
Turkish validity and reliability of the chrononutrition profile diary: The impact of chronotype on nutrition, night eating behavior, and sleep in adults
- Tez No: 955504
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN ÇAKIR BİÇER, PROF. DR. MURAT BAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, Krononütrisyon Profili Günlüğü'nün (KP-G) Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmak ve yetişkin bireylerde kronotipin diyet kalitesi, gece yeme davranışı, uyku kalitesi ve antropometrik ölçümler ile olan ilişkilerini incelemektedir. Çalışma, 2023-2024 yılları arasında Olcay Barış Beslenme ve Danışmanlık Merkezi'nde herhangi kronik bir rahatsızlığı olmayan, gebelik ve emziklilik durumu bulunmayan, 18-65 yaş aralığındaki çalışmaya katılamaya gönüllü olan 150 sağlıklı yetişkin birey ile yapılmıştır. Katılımcılara demografik özelliklerinin, beslenme ve yaşam biçimi alışkanlıklarının sorgulandığı veri toplama formu uygulanmış, antropometrik ölçümleri alınmış, iki hafta ara ile üç günlük besin tüketim kayıtları kaydedilmiş ve Sağlıklı Yeme İndeksi (HEI)-2015 puanları hesaplanmıştır. Kronotipin belirlenmesi için KP-G, uyku kalitesinin değerlendirilmesi için Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), uyku-uyanıklık döngüsü ile günlük davranış örüntülerini ilişkilendirmek için Sabahçıl-Akşamcıl Anketi (MEQ), gece yemek davranışını değerlendirme amacıyla ise Gece Yeme Anketi (NEQ) uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda KP-A'nın tek faktör olarak Türkçe geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to validate of the Chrononutrition Profile Diary (CP-D) in Turkish and to examine the relationships between chronotype, diet quality, night eating behavior, sleep quality, and anthropometric measurements in adult individuals. The study was conducted between 2023-2024 at the Olcay Barış Nutrition and Counseling Center with 150 healthy adult individuals aged 18-65 who did not have any chronic diseases, were not pregnant or breastfeeding, and volunteered to participate in the study. The data collection form was administered to the participants, which inquired about demographic characteristics, nutritional and lifestyle habits. Anthropometric measurements were taken, and food consumption records were recorded for three days at two-week intervals. Healthy Eating Index (HEI)-2015 scores were then calculated. CP-D was used to determine the chronotype, Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) to evaluate sleep quality, Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ) to associate sleep-wake cycle with daily behavior patterns, and Night Eating Questionnaire (NEQ) to evaluate night eating behavior. As a result of the analyses, it was determined that KP-A was a valid and reliable measurement tool in Turkish as a single factor.