Düzce'de yetiştirilen Anadolu ırkı manda sütlerinde laktasyon boyunca meydana gelen değişmeler
Changes in the milk of Anatolian buffalo raised in Düzce during lactation period
  1. Tez No: 772047
  2. Yazar: YETER ŞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Anadolu mandası sütlerinin bazı kimyasal, fiziksel ve somatik hücre sayısı gibi özelliklerinin belirlenmesi ve ayrıca laktasyon boyunca bu özelliklerde meydana gelen değişmelerin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışma Düzce'de faaliyet gösteren bir manda (Mandacı İlyas Çiftliği) çiftliğinde yetiştirilen 30 Anadolu Mandası sütleri üzerinde yürütülmüş ve çalışma boyunca toplamda 462 süt örneği analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, manda sütü örneklerinin ortalama olarak kuru madde değeri %15,74, yağ oranı %6,49, protein oranı %4,30, süt tuzları miktarı % 0,77, laktoz miktarı %5,40, pH 6,72, özgül ağırlığı 1,030, donma noktası -0,62°C, elektrik iletkenliği 2,73 mS/cm, somatik hücre sayısı 152760 hücre/ml olarak bulunmuştur. Laktasyon boyunca manda sütlerinin kuru madde değerleri laktasyonun ilk aylarında düşük ve sonlarına doğru yüksek bulunmuştur (P0.05). İncelenen sütlerin özgül ağırlık değerleri Nisan ayından Temmuz ayına kadar artmış, sonrasında düşmüştür. İletkenlik değerleri Nisan ayında 2,40 mS/cm'den başlayıp, Ağustos ayında 2.95 mS/cm'ye çıkmış ve laktasyon sonunda 2.72 mS/cm'ye düşmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine some chemical, physical and somatic cell counts of Anatolian buffalo milk and also to reveal the changes in these properties during lactation. The study was carried out on 30 Anatolian Buffalo milks raised in a buffalo farm (Mandacı İlyas Çiftliği) operating in Düzce, and a total of 462 milk samples were analyzed throughout the study. According to the results obtained, the average dry matter value of the buffalo milk samples is 15.74%, the fat content is 6.49%, the protein rate is 4.30%, the amount of milk salts is 0.77%, the lactose amount is 5.40%, the pH is 6,72, specific gravity 1.030, freezing point -0.62°C, electrical conductivity 2.73 mS/cm, somatic cell number 152760 cells/ml. Dry matter values of buffalo milks were found to be low in the first months of lactation and high towards the end of the lactation (P0.05). The specific gravity values of the examined milks increased from April to July and then decreased. The conductivity values started from 2.40 mS/cm in April, increased to 2.95 mS/cm in August and decreased to 2.72 mS/cm at the end of lactation.