Bilinçli farkındalık özelliğinin, bireylerin sürdürülebilir tüketim davranışına etkisi ve iyi hissetme durumlarıyla ilişkisine bakış
The effect of mindfulness on sustainable consumption behavior of individuals and its relationship with wellbeing
  1. Tez No: 772048
  2. Yazar: BERNA ÖZKÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ESER GEGEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada sürdürülebilir pazarlama kavramı bağlamında tüketici davranışlarına bakılmaktadır. Bu çercevede bireylerin bilinçli farkındalık düzeylerine (mindfulness) ve iyi hissetme, iyi olma durumuna (wellbeing) bakılmaktadır. Ayrıca özsaygı ile sürdürülebilir tüketim davranışı arasındaki ilişki de incelenmektedir. Sanayi devriminden başlayarak tüketimin tarihçesine değinilerek tüketim kavramı açıklanmaya çalışılmaktadır. Daha sonra çevre ve sürdürülebilirlik ile ilgili yapılan uluslarası çalışmalara değinilmektedir. Çalışmanın başlangıç amacı, bilinçli farkındalığın, iyi olma halinin ve özsaygının sürdürülebilir tüketici davranışının üzerindeki etkisini ve bu davranışın bireylere yansımasını ortaya çıkarmaktır. Günümüzde çıkan ekolojik sorunlara karşı sürdürülebilir tüketimin önemine dikkat çekilmektedir. Tüketicinin kişisel gözünden sürdürülebilir tüketime bakışı ve bu davranışı ne kadar içsellestirdiği göz önüne konulmaktadır. Tüm bu çercevede sürdürülebilir tüketimin, iyi olma halinin, bilinçli farkındalığın ve özsaygının birbirlerine olan katkıları ölçülmektedir. Özsaygı kavramı Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) - Kısa Formu ile ölçülmektedir. Wellbeing kavramı ise Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği ile ölçülmektedir. Mindfulness kavramı Bilinçli Farkındalık Ölçeği-BFÖ (The Mindful Attention Awareness Scale-MAAS) ile ölçülmektedir. Sürdürülebilir Tüketim Davranışı için“Sürdürülebilir Tüketim Davranışı”Ölçeği'nin alt boyutu kullanılmaktadır. Veri toplama, 72 sorulu anket ve 7 sorulu demografik bilgiler içermektedir. Benlik Saygısı ile Mental İyi Oluş arasında pozitif yönde, fakat Benlik Saygısı ile Bilinçli Farkındalık arasında negatif yönde bir ilişki ortaya çıkmıştır. Benlik Saygısı ile Sürdürülebilir Tüketim Davranışı arasında ise pozitif yönde zayıf bir ilişki ortaya konmuştur. Mental İyi Oluş ile Bilinçli Farkındalık arasında ise negatif yönde zayıf bir ilişki çıkmıştır. Mental İyi Oluş ile Sürdürülebilir Tüketim arasında ise düşük olsa da pozitif yönde bir ilişki ortaya konmuştur. Bilinçli Farkındalık ile Sürdürülebilir Tüketim Davranışı arasında ise bir ilişki gözükmemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, consumer behavior is examined in the context of the concept of sustainable marketing. In this framework, individuals' conscious awareness levels (mindfulness) and well-being are examined. In addition, the relationship between self-esteem and sustainable consumption behavior is also examined. The concept of consumption is tried to be explained by referring to the history of consumption starting from the industrial revolution. Then, international conferences and meetings on environment and sustainability are mentioned. The initial aim of the study is to reveal the effect of conscious awareness, well-being and self-esteem on sustainable consumer behavior and the reflection of this behavior on individuals.. Attention is drawn to the importance of sustainable consumption against the ecological problems that arise today. The consumer's personal view of sustainable consumption and how much he internalizes this behavior are taken into account. In this framework, the contributions of sustainable consumption, well-being, mindfulness and self-respect to each other are measured. The concept of self-esteem is measured with the Rosenberg Self-Esteem Scale (RBSS) - Short Form. The concept of wellbeing is measured with the Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale. The concept of mindfulness is measured by the Mindful Attention Awareness Scale (MAAS). The sub-dimension of the“Sustainable Consumption Behavior”Scale is used for Sustainable Consumption Behavior. Data collection consists of 72 questions survey and 7 questions demographic information. There was a positive relationship between Self-Esteem and Mental Well-Being, but a negative relationship between Self-Esteem and Mindfulness. A weak positive relationship was found between Self-Esteem and Sustainable Consumption Behavior. There was a weak negative relationship between Mental Well-Being and Mindfulness. On the other hand, a low level positive relationship was revealed between Mental Well-Being and Sustainable Consumption. Also there has found no relationship between Mindfulness and Sustainable Consumption Behavior.