Yeni sentezlenen bir kısım organik ligandların bazı geçiş elementleri şelat komplekslerinin sentezi ve bunların spektroskopik yöntemlerle incelenmesi
- Tez No: 77207
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK RIZA KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET 4-Benzoil-5-fenil-2,3-furandion ve 4p-metoksi-benzoil-5-p-metoksifenil-2,3-furandion bileşiklerinin değişik diaminlerle reaksiyonları evvelden denenmişti. Reaksiyonlar sonucu kinoksalin yapısındaki organik bileşikler ele geçmiştir. Çalışmalar bu reaksiyonların bir devamıdır. Ayrıca 4-Benzoil-5-fenil-2,3-furandion ve 4p-metoksi-benzoil-5-p- metoksifenil-2,3-furandion bileşiklerinin 4-Nitro-l,2-fenilendiaminle reaksiyonları sonucu benzer şekilde yeni kinoksalin türevleri ele geçmiştir. Sentezlenen bu bileşiklerin yapıları çeşitli spektroskopik yöntemlerle açıklanmıştır. Sentezlenmiş bu organik bileşikler daha sonra ligand olarak kullanılmıştır. Bu bileşiklerin Cu(II) ve Co(II) asetatlarıyla reaksiyonları denenerek Hl, H2, H3, H4, H5 ve H6 kompleksleri sentez edilmiştir. Bölümümüzde, ilk defa sentezlenen bu komplekslerin yapılan çeşitli spektroskopik yöntemlerle açıklanmıştır. Ayrıca sentezlenen bu komplekslerin teorik hesaplamaları MOPAC paket programında bulunan Semiempirik Kuantum Kimyasal Metodlarından AMI metodu ile teorik olarak incelenmiştir. Bu şekilde komplekslerde atomlar arasındaki bağ uzunlukları, bağ açılan, torsiyon açılan ve molekülün uzaydaki görünümü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The reactions of compounds 4-Benzoyl-5-phenyl-2,3-furandion and 4p-methoxy-benzoyl- 5-p-methoxy-phenyl-2,3-furandion with different diamines heve been tested before. As a result of the reactions, the organic compounds in the structure of quinoxalinone have been obtained. Our studies, have been a squence of the reactions. As a result of the reactions of compounds 4-Benzoyl-5-phenyl-2,3-furandion and 4p-methoxy-benzoyl-5-p-methoxy- phenyl-2,3-furandion with 4-Nitro-l,2-phenylendiamine, new quinoxalinone derivates, similarly, have been obtained. The structures of these synthesised compounds have been explaned with various spectroscopic methods. These synthesised organic compounds, then, have been used as ligand. The reactions these organic compounds have been tested with the acetates of Cu(II) and Co(D) the complexes HI, H2, H3, H4, H5 and H6 have been synthesised. In our department, the structures of these firstly synthesised complexes have been based spectroscopic methods and suitable structures have been suggested. Also, theoretical calculations of these synthesised complexes have been calculated by using the method AMI, which is one of the semiempiric Quantum Chemicial Methods that include the program of MOPAC. In this way, in the complexes the lengths of the connections between the atoms, the angles of connections, torsion angles and the view of the molecule in space have been fixed.