Irak yatırım yasalarında yabancı yatırımcının hukuki statüsü
Foreign investor legal status under Iraq's investment laws
- Tez No: 772139
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dünyanın çoğu ülkesi, özellikle gelişmekte olan ülkeler, engelleri kaldırarak, mevzuatlarındaki düzenlemelerle yabancı yatırımları çekmeye çalışmaktadır. Bu yatırımların, yabancı yatırımcının projesinin gerçek bir kâr sağlayabileceği yasal haklar ile ev sahibi ülkenin çıkarları, özellikle bunlara bağlı haklar arasındaki denge sağlayabilecek kurallarla çerçevelenmesi gerekmektedir. Bu anlamda prosedürler bağlamında egemenlik ve ülke ekonomik çıkarları gözetilmek zorundadır, aksi takdirde yeni bir ekonomik sömürgecilik veya yabancı yanlısı politika biçiminde bir sistemle sonuçlanacaktır. Bu, uluslararası hukukta, genel olarak, devletin topraklarında, sanayileşmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelerden yabancı sermaye akışını sağlayamayan yabancılar için asgari bir yerleşik haklar düzeyi sağlandığında mümkün olmaktadır. Bu akış doğrudan yatırım engelleri ile ilgili olduğundan ve daha fazla hak ve avantaj sunarak gelişmiş ülke vatandaşlarının sahip oldukları teknolojik rezervleri, bilimsel ve pratik deneyimleri, genellikle ev sahibi ülkenin yarattığı iyi bir iklimi arzulayan, yabancı yatırımcıların korunmasını ve bu ülkelere girmesini teşvik eden garantiler ile sunmayı gerektirir. Bunların kabul edilmesi yatırım faaliyetlerini uygulanabilir hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The majority of nations in the globe, particularly developing nations, are attempting to entice foreign investment by reducing restrictions and rules in their laws. These investments must be governed by laws that may strike a balance between the interests of the host nation, notably the rights related to them, and the legal rights from which the foreign investor's project can generate a meaningful profit. This means that in order to avoid a system that takes the shape of pro-foreign policy or new economic colonialism, the sovereignty and economic interests of the nation must be taken into consideration in the framework of procedures. In accordance with international law, this is achievable when a state generally grants foreign nationals who live there a minimal degree of resident rights.