An adaptive inclined 3D printer for minimum support structure generation in fused filament fabrication process
Ergiyik filament ile imalat işleminde en az destek yapısı kullanımı için adaptif ve eğimli 3 boyutlu yazıcı sistemi
  1. Tez No: 772138
  2. Yazar: HAKAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Eklemeli imalatta en sık kullanılan yöntem olan Ergiyik Filament ile İmalat (Fused Filament Fabrication, FFF) patentinin sona ermesiyle birlikte, birçok şirket ve araştırmacı bu teknolojiyi geliştirmeye ve ilerletmeye başlamıştır. Bu gelişmelerden biri de FFF 3B yazıcılar için dilimleme düzleminin belirlenmesi ile ilgilidir. Alışılagelmiş olan yatay dilimlerin aksine, farklı şirketler ekstrüder sistemini 45° eğime sahip olan bir düzlem üzerine kurmuşlardır. Bu şekilde hem gerekli destek malzeme miktarı azalmış, hem de bir taşıma bandıyla toplu üretim ve sonsuz uzunlukta parçaların üretilebilmesi mümkün olmuştur. Oldukça verimli bir yaklaşım olan bu yöntemde, imalat düzlemi eğik ve sabit bir açıda tutulmaktadır. Bu açının, sunulan geometrinin çeşitli kısımlarına göre adaptif bir şekilde değişebilmesi, daha etkili bir üretim imkanı sunacaktır. Bu çalışmanın temelinde, özgün bir yaklaşımla Rhino 3D (Bilgisayar Destekli Tasarım yazılımı) ve Grasshopper 3D (Rhino 3D için analitik modelleme aracı) kullanılarak bir dilimleme algoritması geliştirilmiştir. Daha sonrasında bir taşıma bandı çok eksenli 3B bir yazıcıya bağlanarak yöntemin uygulaması gerçekleştirilmiştir. Farklı parçalar üretilmiş ve yöntemin avantajları örnekler üzerinden açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
After the expiration of the patent on the Fused Filament Fabrication (FFF) type of additive manufacturing method, people have started various technological companies to improve the process and its fundamental equipment. One of these advancements was on the slicing plane orientation of the FFF 3D printers. Instead of having the conventional horizontal slicing planes, few companies developed similar 3D printers capable of extruding material at a fixed angle of inclination. Another great advantage of their configuration is that the printer has an infinite building volume, which enables mass production with the FFF process. The problem with this approach is that the inclination angle of the 3D printer is fixed and it may be inefficient for the fabrication of various parts. In this study, a novel slicing methodology is implemented using Rhino3D (CAD software) and Grasshopper3D (analytical modeling tool for Rhino3D) environments with adaptive slicing planes. Later, a conveyor belt is integrated onto a multi-axis 3D printer to realize the proposed approach. Several parts are fabricated and the advantages of the method are elaborated over these example artifacts.