Bursa'daki firmaların kur riskine karşı korunma yöntemleri
Hedging methods of companies in Bursa against exchange rate risk
- Tez No: 772157
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL BALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Dış ticaret ile ilgilenen firmalar döviz kurlarındaki tahmin edilmesi güç olan belirsizliklerle karşılaşmaktadırlar. Dış ticaret faaliyetleri yabancı para birimiyle yurt dışından alış-satış işlemlerini kapsadığından kurlarda yaşanan dalgalanmalar dış ticaret firmalarının kar-zarar durumunu etkilemekte, hatta işletmenin uluslararası rekabet gücünde ve pazarlama işlemlerinde etkili olmaktadır. Döviz kuru riskini yönetebilmek ve azaltabilmek söz konusu işletmeler için giderek önemli hale gelmektedir. Dolayısıyla işletmelerin, döviz kurunun değişmesi sonucunda meydana gelebilecek zararlara karşı önlem almaları ve riskten oluşan zararları minimum seviyeye indirebilmeleri için kur riski türlerini bilmeleri ve riskten korunmak için de korunma yöntemlerini uygulamaları gerekmektedir. Bu çalışmada Bursa'daki firmaların kur riskine karşı korunma yöntemlerinin ve davranışlarının araştırılması amaçlanmıştır. Bu yüzden Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın her yıl düzenli olarak açıkladığı ilk 250 büyük firma listesindeki dış ticaret faaliyeti yapan firmaların bu teknikleri kullanım düzeylerinin, korunma yöntemlerini kullanan firmaların performanslarının ve hangi yöntemin daha sık kullanıldığının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcı işletmelerin korunma yöntemlerini kullanım düzeylerinin yüksek olduğu ve en çok forward yönteminin tercih edildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Firms dealing with foreign trade encounter uncertainties in exchange rates that are difficult to predict. Since foreign trade activities involve buying and selling transactions from abroad in foreign currency, fluctuations in exchange rates affect the profit-loss status of foreign trade companies, and even affect the international competitiveness of the enterprise and its marketing operations. Being able to manage and reduce the exchange rate risk is becoming increasingly important for these businesses. Therefore, businesses need to know the exchange rate risk types and apply hedging methods to protect themselves from risk so that they can take precautions against the losses that may occur as a result of the change in the exchange rate and minimize the losses arising from the risk. In this study, it is aimed to investigate the hedging methods and behaviors of companies in Bursa against exchange rate risk. For this reason, it is aimed to investigate the use levels of these techniques by the companies engaged in foreign trade activities in the list of the top 250 large firms regularly announced by Bursa Chamber of Commerce and Industry every year, the performance of the companies using protection methods and which method is used more frequently. As a result of the research, it has been concluded that the level of use of hedging methods by the participating enterprises is high and the forward method is mostly preferred.