A human factors and ergonomics awareness survey of professional personnel in the American furniture industry
Amerikan mobilya sektöründeki profesyonel personelin insan faktörleri ve ergonomi farkındalık araştırması
  1. Tez No: 772214
  2. Yazar: CELAL GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. STEVE L. HUNTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mississippi State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Ürünleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
İnsan Faktörleri ve Ergonomi (İF/E) iş başarısında önemli bir role sahiptir ama özellikle mobilya imalat sektörü için hayati bir öneme sahiptir. Maalesef, mobilya imalat sektörü ergonomiksel kötü tasarlanmış sistemlerden kaynaklı iş kazaları ve meslek hastalıklarından muzdariptir. Bu tezin amacı daha verimli, daha güvenli ve daha sağlıklı sistemler tasarlamak için mobilya imalat endüstrisinin yönetimsel bilgi ve görüşleri aracılığıyla İF/E'yi daha iyi anlamaktır. Çalışma ayrıca sektördeki yönetici bilincini artırmayı ve literatürü katkı sunarak İF/F'nin potansiyel faydalarını tanıtmayı amaçlamıştır. Altmış dört Amerikan mobilya imalat sanayi yöneticisi, web tabanlı bir ankete katıldı. Anket, yöneticilerin demografik özelliklerinin ve şirketlerinin özelliklerinin, yöneticilerin İF/E konusundaki farkındalıklarını, bilgilerini ve görüşlerini etkileyen bazı faktörler olduğunu ortaya koydu. Genel olarak, yöneticiler İF/E'ye aşina değildir ve İF/E hakkında geniş bir kapasiteye ve bilgiye sahip değildir. Ayrıca, şirketler, özellikle küçük şirketler, İF/E için yeterli kaynağa sahip değildir.
Özet (Çeviri)
Human factors and ergonomics (HF/E) plays a crucial role in business success but is particularly vital to the furniture manufacturing industry. Unfortunately, the furniture manufacturing industry suffers from occupational injuries and illnesses resulting from ergonomically poorly designed systems. This thesis's objective was to better understand HF/E through the furniture manufacturing industry's managerial knowledge and opinions in order to design more productive, safer, and healthier systems. The study also aimed to raise manager awareness in the industry and introduce the potential HF/E benefits by providing current literature. Sixty-four American furniture manufacturing industry managers participated in a web-based questionnaire survey. The survey revealed that managers' demographic properties and companies' characteristics were some factors that affect managers' awareness, knowledge, and opinions on HF/E. In general, managers were unfamiliar with HF/E and lacked a broad background on and knowledge of HF/E. In addition, companies, particularly small companies, lacked sufficient resources for HF/E.