Laser diyotlu spektrometrenin bakır ve indigonun spektrokimyasal analizleri ile fabrikalarda proses kontrolüne uygulanması
- Tez No: 77222
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
V ÖZET Bu çalışmada, laboratuvarımızda kurulan NIR/VIS-lazer diyotlu spektrometre ile elektrolitik bakır üretimi yapan fabrikada elektroliz ünitesindeki bakır ve tekstil fabrikasında boyama teknelerindeki indigo mavisi derişiminin sürekli olarak tayini ve ilave olarak prosesin kontrolü amaçlanmıştır. Günlük çalışmalarda elektroliz hücresindeki bakır derişimlerinin sürekli izlenmesi, periyodik olarak alınan örneklerin klasik metodlar ile kıyaslanması sonucunda bu spektrometrenin gerek monitörlemede gerekse proses kontrolde başarıyla kullanılabileceği görüldü. İndigo tayinlerinde ise NIR/VİS lazer diyotlu spektrometrenin elektrokimyasal indigo tayin cihazlarına alternatif olarak kullanılabileceği, boyama esnasında hataların giderilmesi açısından etkin bir şekilde proses kontrole uygulanabileceği görüldü. Sonuç olarak, lazer diyotlu spektrometre absorbans yapan türlerin tayininde en az ticari çift ışın yollu spektrofotometreler kadar ya da daha duyarlıdır.Ayrıca taşınabilir ve az yer kaplaması, uzun ömürlü oluşu nedeniyle yakın gelecekte endüstriyel uygulamalarda yerini alacaktır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, it was purposed to determine the concentration of the indigo blue as continue in the dying baths at a textile plant and also to determine the concentration of copper in the electrolysis units of a that plant manufactures the electrolytic copper using by a spectrometer equipped with a NIR/VIS-laser diode produced in our laboratory. In routine works, it was seen that this spectrometer would be successfully used in the monitoring and process control as the result of comparison of continuous monitoring of the concentration of copper in the electrolysis cells and determining with classical methods the samples periodically taken. On the other hand, the experimental results showed that this spectrometer could be used as an alternative method to electrochemical instruments in determining the concentration of indigo dyes, and can also be used effectively for removing errors in the process control while dying. As a results, the spectrometer equipped with a laser diode is as sensitive as a commercial spectrophotometer with a double beam in the determination of absorbing species in solutions.