NN-dietil N-benzoil tiyoüre ve platin kompleksinin titreşim spektrumlarının normal koordinat analiziyle aydınlatılması ve simülasyonu
- Tez No: 77223
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT ÖZPOZAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
III ÖZET Bu çalışmada N,N-Dietil N'-Benzoil Tiyoüre (DEBTÜ) bileşiği ile bu bileşiğin platin ile yaptığı ML2 tipindeki (M: Platin, L: DEBTÜ) kompleksin FT IR ve Raman spektrumları ölçülüp elde edilen titreşim spektrumları IBM uyumlu bilgisayarda SPSIM (SPectrum SIMulation) paket programı yardımıyla hesaplandı ve bilinmeyen bandlar simulasyon yönte miyle aydınlatılmya çalışıldı. Bileşiklerin geometrisi (herbir bağın bağ uzunlulukları, bağ açılan, atom kütleleri) ve kuvvet sabitleri gibi fiziksel parametreler bilgisayara veri olarak girildi. Bu veriler SPSIM paket programı tarafından kullanılarak frekansları elde edildi. Atom yarıçapları ve elektronegatiflikleri kullanılarak IR ve Raman aktiflikleri hesaplandı, incelenen bileşiklerin titreşim spektrumla rının hesaplanmasında benzaldelüt, tiyoüre, propan, N,N-dimetilditiyakarbomat, ditiyoüre kompleksleri ve hidroksi üre koplekslerinin kuvvet sabitlerinden faydalanıldı. SPSIM paket programı yardımıyla IBM uyumlu bilgisayarda tamamen teorik incelenen moleküllere ait titreşim spektrumları ile yine bu moleküllerin deneysel spektrumları karşılaş tırıldı ve iterasyon yöntemiyle bazı uyumsuzluk gösteren bandlara ait kuvvet sabitleri fit edilerek herbir bileşiğe ait kuvvet alanları geliştirildi. Teorik hesaplanan spektrumlar yardımıyla, deneysel (gözlenen) İR ve Raman spektrumlarındaki tüm bandlar aydınlatıldı ve sonuçların literatür ışığında geçerliliği tartışıldı.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, Raman and FT IR spectra of the ligand, N,N'-DiEtil-N'-Benzoil TiyoÜre (DEBTÜ) and its Pt-chelate in the form of MLz (M:Pt, L:DEBTÜ) have been measured. The vibrational spectra of these compounds were claculated by using the program package SPSIM (Spectra SIMulation) on an IBM compatible PC. All the unknown bands in the observed IR and Raman spectra where assigned through calculated spectra. The geometric parameters (bond length, bond angles, dihedral angles), atomic masses and force field data were used as input for the package SPSIM to calculate frequencies. Atomic radii and electronegativities were used as the input data to calculate IR and Raman activities in the same program package. In the calculation of theoretical vibrational spectra of the ligand (DEBTÜ) and the Pt complex (Pt-(DEBTÜ)z) force field data were transferred from the compounds; benzaldehyde, thiourea, propane, N,N-dmethyldithiocarbamate, dithiourea and hydroxyurea complexes of hevy metals. The calculated vibrational spectra were compared with the experimental ones. Some of the force constans were refined by iteration method to get a better fit with the observed spectra. New force field were developed for the two compounds. Experimental spectral bands were assigned by making use of the calculated theretical vibrational spectra. The validity of the results obtained in this study were discussed in relation to the previous studies performed on similar compounds.