Türkiye'de yaşlılık ve uygulanan sosyal politikalar
Ageing and implemented social policies in Turkey
- Tez No: 772230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bilimsel ve teknolojik ilerlemeler, sağlık hizmetlerinin yaygınlaşması ve yaşam süresi artmış, doğum oranlarının azalması ile dünya hızlı şekilde yaşlanmaya başlamıştır. Doğum ve ölüm oranlarındaki farkla birlikte demografik yapı da değişmeye başlamıştır. Dünya genelinde insanlar uzun yaşamaktadırlar. Yaşlılık hem gelişmiş ülkeler hem de gelişmekte olan ülkeler açısından önemli olmakla birlikte sağlık, sosyal güvenlik, eğitim, istihdam alanlarını ve özellikle de aile hayatını etkilemektedir. Son yıllardaki araştırmalar dünyada ve Türkiye'de demografik yapının değiştiğini ve yaşlı birey nüfusunun arttığını göstermektedir. Sosyal politika, devletlerin sosyal refahını ve toplumun bir arada olmasını sağlayan ve sosyal barışın, adaletin ve gelişmenin sağlanması için uygulanacak çalışmaların ve politikaların tamamını kapsamaktadır. Bu nedenle devletlerin uyguladıkları bu politikaların toplum ihtiyaçlarına uygunluğu ve devamlılığı önem arz etmektedir. Yaşlı birey nüfusunun Türkiye'de de artmasıyla yaşlılık kavramının önem kazanması ile birlikte, büyüyen yaşlı nüfus için de bir takım sosyal politikaların uygulanması ve mevcut politikaların geliştirilmesi önem arz etmektedir. Sosyal politika kapsamında yaşlılık önemli bir konu olmakla birlikte, ülkeleri sosyal, ekonomik, sağlık, kültürel vb. alanlarda etkilemektedir. Bu tez çalışmasında yaşlılık ve yaşlılık ile ilgili sosyal politika uygulamaları öncelikle literatür taraması yöntemiyle incelenmiş ve yaşlılık kapsamında Türkiye'de uygulanan sosyal politika uygulama örnekleri incelenmiştir. İkinci aşamada Ankara ili Çankaya ilçesinde yaşayan 65 yaş ve üzeri bireylerin seçilerek hazırlanan görüşme formunda yer alan sorular iletilmiştir. Çalışma kapsamında soruları yanıtlayan gönüllüler ile yapılan görüşme sonucunda elde edilen veriler veri toplama aracına göre ayarlandı ve 65 yaş ve üzeri bireylerin yaşlılık ile ilgili sosyal politika uygulamalarına yönelik görüşlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Türkiye'deki yaşlılıkla ilgili sosyal politika uygulamaları ve bu uygulamalardan faydalanma ve memnuniyet durumları hakkında bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Görüşmeler sonucunda 65 yaş ve üzeri bireylerin Türkiye'de uygulanan sosyal politika uygulamalarından haberleri olduğu kadar memnun oldukları ve yaşlılık sürecinde sahip oldukları uygulamaların geliştirilmesini talep ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with scientific and technological progress, the spread of health services and the increase in life expectancy, the world has started to age rapidly with the decrease in birth rates. The demographic structure has also started to change because the birth and death rates have some differences. People around the world live longer. Although ageing is crucial issue for both developed and developing countries, it has some impacts on health, social security, education, employment areas and especially on family life. Recent studies show that the demographic structure has changed and the population which elderly has been augmenting in Turkey like the rest of the world. Social policy is consist of the whole of studies and policies which will be implement to make certain the social welfare of the states, coexistence of the society, social peace, justice and development. Therefore, the convenience and sustainability of the policies to the needs of the society which is implemented by the states are important. As the elderly population has increased in Turkey besides in the world, with the term of old age has gained importance, and it has become crucial to develop some new social policies and regulate existing policies for them. Along with senescence is vital issue as part of social policy, it affects countries for social, economic, health, cultural etc. areas. In this thesis, social policy practices which is related old age were examined primarily by literature review, and then examples of social policy practices implemented in Turkey as part of old age were examined. The second stage consist of, people whose aged 65 and more where living in Çankaya area of Ankara were selected and the interview questions were conveyed to them. The data which is obtained at the end of the interview which is made the volunteers who answered the questions within this study, analysed according to the data collection tool. Thus in this study it is objected to determine the views of people aged 65 and over on social policy practices related to old age. Also the scope of the study, it is aimed to inform about the social policy practices related to old age in Turkey and the condition of benefits and satisfaction regarding these policies. At the conclusion of the interviews, it has been determined that, people whose aged 65 years and more are as satisfied as the awareness of the social policy practices implemented in Turkey and they also demand the development of these practices which they have in the old age duration.