Alman Hukukunda tüketici iflâsı ve bakiye borçtan kurtulma imkânı
Consumer bankruptcy and the opportunity of debt relief in German Law
  1. Tez No: 772232
  2. Yazar: ÖZLEM YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ÖZEKES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Uzun tartışmalar ve araştırmalar sonunda oluşturulan yeni Alman İflas Kanunu 01.01.1999 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yeni Kanunla yapılan en önemli değişikliklerden biri de gerçek kişilere, belli sürede belli şartları yerine getirmesi halinde bakiye borçlarından kurtulabilme imkânı tanınmasıdır. Bu imkândan, ancak bir iflas takibi sonunda yararlanılır. Gerçek kişilerin iflası daha önceki Kanun zamanında da mümkündü. Ancak iflas takibinin uzun ve karmaşık yapısı, gerçek kişilerin bu yola başvuru yapmasını zorlaştırıyordu. Kanunkoyucu, gerçek kişiler için daha basit ve daha çabuk bir iflas takibi yolu olan tüketici iflası kurumunu düzenleyerek, gerçek kişi borçluların bakiye borçlarından kurtulmalarını kolaylaştırmıştır. Tüketici iflası bir anlamda, bakiye borçlarından kurtulmak isteyen gerçek kişilerin bu sonuca ulaşmak için kullandıkları bir basamak rolündedir. Gerçek kişi borçlu, tüketici iflas talebiyle birlikte bakiye borçlarından da kurtulma talebinde bulunur. Talepleri ve varsa itirazları inceleyen mahkeme, bakiye borçtan kurtulma talebini kabul ederse, borçlunun haczedilebilir gelir ve malvarlığını yediemine devrettiği ve yedieminin alacaklıların alacaklarını ödediği temlik süresi başlar. İflas mahkemesi, temlik süresi boyunca tüm sorumluklarını yerine getiren borçlunun bakiye borçlarından kurtulduğuna karar verir.
Özet (Çeviri)
The new German Bankruptcy Law, which was created after long discussions and research, entered into force on 01.01.1999. One of the most important changes made with the New Law that came into force is that natural persons are allowed to get rid of their remaining debts if they fulfill certain conditions within a certain period of time. This opportunity can only be used after a bankruptcy proceeding. The bankruptcy of real persons was also possible in the previous Law, but the long and complex nature of bankruptcy proceedings made it difficult for natural persons to apply for this procedure. The legislator has made it easier for natural person debtors to get rid of their remaining debts by regulating the consumer bankruptcy institution, which is a simpler and faster way of bankruptcy proceedings for natural persons. In a sense, consumer bankruptcy is a stepping stone used by real people who want to get rid of their remaining debts to achieve this result. The natural person debtor requests relief from the balance debts along with the consumer bankruptcy request. If the court that examines the claims and objections, if any, accepts the request to get rid of the remaining debt, the assignment period begins, in which the debtor transfers his seizable income and assets to the trustee and the trustee pays the receivables of the creditors. The bankruptcy court decides that the debtor, who has fulfilled all his/her responsibilities during the assignment period, is relieved of his remaining debts.