Katı' sanatı klasik cilt uygulaması
Kar'i art classical binding application
- Tez No: 772238
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan ecdat yadigârı Katı' Sanatına Türkçe“Kâğıt Oyma”adı Arapça Katı' denilmiştir. Bu terim, Osmanlılar tarafından da kullanılmıştır. Bu tezyinat Geleneksel Türk Sanatları içerisinde önemli bir yere sahiptir. Elimize ulaşan kaynaklar ve örnekler incelendiğinde bu sanatın Çin dünyası dışındaki öncülerinin kâğıttan değil deri oymacılığı olarak uygulandığını göstermektedir. Bu bağlamda örnekler ve uygulama üzerinden bu sanatın gelecek nesillere aktarılması için kaynak belge oluşturulması ve bu sanatın devam ettirilmesi amaçlanmıştır. Yazma eserlerin koruyucusu olduğu gibi bunlara estetik ve güzellik kazandıran ciltler, Katı' Sanatı tezyinatları ile yazma eserlerin sanat değerini artırmaktadır. Bu yüzden eserler müze kütüphane ve özel koleksiyonların bünyesinde bulunmaktadır. Geleneksel Türk Sanatlarının seçkin dallarından biri olan Katı' Sanatımızın cilt sanatı üzerine uygulamaları konusunda yayın sayısı yok denecek kadar azdır. Bu nedenle araştırmada Katı' Sanatının Cilt Sanatı üzerine uygulaması ele alınmıştır. Cilt Sanatı başlığı altında Cilt sanatının tanımı, bölümleri ve cilt sanatında kullanılan tezyinat teknikleri ele alınmıştır. Katı' Sanatı başlığı altında ise Katı' Sanatının tanımı, çeşitleri ve kullanılan malzemelere yer verilmiştir. Uygulama kısmında klasik cilt üzerine rumi deseni ile deri oyularak uygulama yapılmış ve eser üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
The art of Katı' (cut-paper or cut-leather work), which is an heirloom from our ancestors, dates back centuries. It was called“Paper Carving”in Turkish and was called Katı' in the Arabic language. This term was also used by the Ottomans and this decoration technique has a significant role in the field of Traditional Turkish Arts. When the extant sources and samples are examined thoroughly, it is revealed that the pioneers of this art style outside the Chinese world were not applied as paper carving, but as leather carving. In this context, it is aimed to create a source document and maintain its continuity in order to transfer it to future generations through examples and practices. The book covers, reflecting the aesthetic beauty of the manuscripts as well as being the preserver of them, increase the artistic value of the manuscripts with the Katı' Art decorations. Hence, these works are protected in museums, libraries, and private collections. Being one of the most distinguished branches of Traditional Turkish Arts, the art of Katı' has almost no publications on its work of Binding(Cover) Art. Thus, in this study, the implementation of Katı' Art on Binding(Cover) Art is examined. Under the title of Binding(Cover) Art, the definition of Binding(Cover) Art, its sections, and decoration techniques are explained and under the Katı' Art title, the definition of Katı' Art, its types, and the materials used are discussed. In the practice part, a piece of artwork with Rumi patterns on classic leather is formed by leather carving.