İletişim ve sosyal medya çağında din eğitiminin dönüşüm ve etkileri
Transformation and effects of religious education in the age of communication and social media
- Tez No: 772248
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İçerisinde bulunduğumuz iletişim çağının hiç şüphesiz en önemli unsuru internettir. İnternet aracılığı ile kullanıcılar tarafından üretilen, ortaya koyulan içeriklerin yine bu kullanıcılar tarafından paylaşıldığı sanal ağ, sosyal medya olarak tanımlanmaktadır. Sosyal medyanın etkileri sadece bireysel olgu ve düşüncelerin paylaşılması ile sınırlı kalmayarak geleneksel yaşamı, kültürü ve dini hayatı doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmada hayatımızın her alanına aktif olarak yerleşmiş olan sosyal medyanın din eğitiminin dönüşümü üzerine etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın incelenme aşamasında nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması deseni kullanılmıştır. Öncelikle iletişim, medya, sosyal medya ve din eğitimi kavramları tanımlanmaya çalışılmış, devamında insanlığın iletişim tarihi ve sosyal medyanın hayatımıza dahil oluşuna, iletişim ve sosyal medya çağında dini eğitimin dönüşümüne ve sonrasında sosyal medyadaki dini dönüşüm ve algılara değinilmiştir. İlerleyen bölümlerde ise sosyal medyada mahremiyet sınırlarından bahsedildikten sonra tezin temel konusu olan iletişim ve sosyal medya çağında din eğitiminin nasıl olması gerektiği üzerinde durularak çalışma özetlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Internet is undoubtedly the most important element of the communication age we live in. The virtual network in which the content produced and revealed by the users via the Internet is shared by these users is defined as social media. The existence effects of social media are not only limited to sharing individual facts and thoughts, but also directly traditional life, culture and religious life. In this study, it has been tried to examine the effects of social media, which has actively settled in all areas of our lives, on the transformation of religious education. The case study design, which is one of the qualitative research methods, was used in the analysis phase of the study. First of all, the concepts of communication, media, social media and religious education were tried to be defined, then the history of communication of humanity and the inclusion of social media in our lives, the transformation of religious education in the era of communication and social media, and then the religious transformation and perceptions in social media were mentioned. In the following sections, after mentioning the limits of privacy in social media, the main subject of the thesis is communication and the study has been tried to be summarized by emphasizing how religious education should be in the age of social media.