التربية القرآنية للنساء والأطفال في سورتي النور والأحزاب دراسة موضوعية
Nur ve Ahzab surelerinde kadın ve çocuklara Kur'an-ı kerim eğitimi objektif çalışma
  1. Tez No: 793745
  2. Yazar: REEM IBRAHIM RIJEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, Kur'an eğitimini tanımlayarak, deyimsel anlamını açıklayarak, özellikle anlamını belirlemede eğitimcilerin görüşlerini netleştirerek ve Kur'an eğitimini açıklayarak Nur ve Ahzab Surelerinde kadın ve çocuklara yönelik Kur'an eğitimini incelemeyi amaçlamaktadır. kadın ve çocukların eğitimini detaylandırmasıyla diğer sûrelerden ayrılan Nur ve Ahzab sûrelerinin özellikleri Araştırmanın problematiği, Müslüman ailenin İslami öğretilerden uzaklaşması ve fıkıh temelli eğitimin gerilemesidir. Kuran ve Sünnet. Ayrıca eğitim ortamına çokça gölge düşürüldü ve medyayı, kötü arkadaşlıkları, kalp hastalıklarının toplumda yayılmasını, dünya sevgisi, kendini beğenmişlik, böbürlenme gibi konuları ayırdık, bu da Kur'an eğitimi hakkında konuşmayı zorunlu hale getirdi. ve eğitim çevrelerinde bunun için çalışmak garipti, öyle ki İslami okullar, İslami ilimleri öğretmeye ve ilgisizce onunla ilgilenmeye başladılar.Eğitim tarafında ve aile düzeyi üzerindeki olumsuz etkileri ve onu kontrol eden çevre faktörleri nedeniyle. onu kontrolünden çıkarmak ve bu bile varlığı için doğrudan bir tehdit haline geldi. Sima ve dünya, çağın araçlarında ve sosyal iletişim araçlarında ebeveynlerin kendilerine emanet edilen rolleri kaybettiği bir gelişmeye tanık oluyor ve araştırmacı bu araştırmayı yazarken tanımlayıcı tümevarım yöntemini kullandı: ayetleri tahmin etme ve toplamada araştırma konusuna ayırdığı on âyet-i kerîme üzerine inceleme ve inceleme maksadıyla konu hakkında konuşma, ardından mevzularla ilgili derlenen âyetleri inceleme, hüküm ve faydalarını çıkarmada analitik betimlemeci yaklaşım bunlardan türetilen ve daha sonra araştırmacının ulaştığı her konu hakkındaki görüşünü belirten önemli sonuçlar ve bu sonuçlardan en önemlisi: Cenâb-ı Hak kadınları ve çocukları ayırmıştır. içeriği ahlakın arıtılmasından, davranışların düzeltilmesinden, Güzel huyların pekişmesi ve Kur'an-ı Kerim'in Müslüman kadınlar hakkında açıklığa kavuşturduğu Kur'an eğitimi, iffet, bakışları indirme, edep yerlerini koruma, izin verme, gizleme ve aşılanmalarına yardımcı olan etkili yönergeler aracılığıyla onlar için özel eğitimin temellerini içeren diğer modeller, ki bu her zaman için geçerli olan eğitimdir. Ahlak ve ahkâm bakımından çocukları ilgilendiren hususlara gelince, Kur'an-ı Kerim, Allah'ın emir ve yasaklarına riayet eden, Müslüman bir ailede yetişecek muhafazakâr bir genç insan yetiştirmek için çocuk bakımına ayrı bir önem vermiştir. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem
Özet (Çeviri)
This research aims to study the Qur'anic education for women and children in Surat Al-Nur and Al-Ahzab, by defining Qur'anic education, explaining its idiomatic meaning, clarifying the opinion of educators in defining its meaning in particular, and clarifying the characteristics of Surat Al-Nur and Al-Ahzab, which are distinguished from other surahs in detailing the education of women and children. The problematic of the research is the departure of the Muslim family from Islamic teachings and the decline of education based on the Qur'an and Sunnah, and the educational environment was marred by a lot, and we singled out the media, bad company, and the spread of heart diseases in society, such as love of the world. Astonishment and boasting, which made talking about Quranic education and working for it strange in educational circles, to the extent that legal schools became interested in teaching legal sciences and taking care of it without paying attention to the educational aspect, and because of the negative effects that accrue to the family level, and to the surrounding factors that control it. To get her out of her control, and even that became a direct threat to her entity, especially as the world is witnessing a development in the tools of the age and the means of social communication, in which parents have lost the roles assigned to them. to study and analyze it The number of which was ten verses devoted to a research topic, and then the descriptive and analytical approach in analyzing the collected verses related to the topics, and extracting the provisions and benefits derived from them, and then stating the researcher's opinion on each subject that she reached of important results, and the most important of these results: God Almighty singled out women and children for Qur'anic education, so it was a set of unique directives and rulings, the contents of which consisted of refining morals, correcting behavior, and consolidating good qualities. Permission, concealment, and other examples that include the foundations of special education for them, through effective guidance that helps to immunize them, and it is an upbringing that is valid for all times. As for what concerns children in terms of etiquette and rulings, the Holy Qur'an gave unique attention to caring for the child to establish a conservative young man who will be raised in a Muslim family that respects God's commands and prohibitions. For the love of the Prophet Peace be upon him.