Sinemada değerler eğitiminin imkanı (Majid Majidi örneği)
Feasibility of values education in cinema (A study on Majid Majidi's cinema)
  1. Tez No: 661151
  2. Yazar: ZEYNEP BİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAVUKÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Religion, Education and Training, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
İnsanlık tarihinde ilk kez 21. yüzyılda insanlar bu kadar yoğun bilgi, haber ve iletişim imkanlarına sahip olmuş; bunun bizi ilgilendiren bir sonucu olarak din ve değerler de bu yüzyılın imkanları ile aktarılmaya başlanmıştır. Hatta kitle iletişim araçları bakış açılarını, ideolojileri, düşünüş biçimlerini, yaşayış tarzlarını belirlemek için büyük imkan olarak gündeme gelmiştir. Burada diğer her şeyle beraber din ve değerler de sunulmaktadır. Bu sunum biçimlerinden birisi ve belki de en etkilisi sinema olmuştur. Biz bu çalışmada İran sinemasının önemli isimlerinden Majid Majidi'nin sahip olduğu dini hassasiyetlerle, bu gösteri çağında din ve değerlerin aktarımında farklı ufuklar açabileceği düşüncesinden hareketle sinemanın informal olarak değer eğitimde kullanılmasının imkanlarını tartıştık. Çalışmamızın ilk bölümünde din, değer, sinema ve eleştiri alanlarında kavramsal çerçeveyi oluşturduk. İkinci bölümde İran sinemasının tarihi seyrini araştırarak bugünün İran sinemasını ve özelde Majid Majidi'yi, kültürel arka planı da ihmal etmeden tanıdık. Çalışmamızın son bölümünde ise Majidi sinemasının özünü oluşturduğunu düşündüğümüz üç filmin kapsamlı analizlerini yaparak filmlerdeki değer unsurlarını Rokeach'ın değer envanterini esas alarak tespit ettik. Elde ettiğimiz verileri tablolar halinde sunarak sonuçları karşılaştırmaya olanak verecek şekilde gösterdik.
Özet (Çeviri)
For the first time in human history, especially in the 21st century, people have had such intense information, news and communication opportunities; as a result of this that concerns us, religion and values have started to be transferred with the opportunities of this century. In fact, mass media have come to the fore as a great opportunity to determine their perspectives, ideologies, ways of thinking and lifestyles. Religion and values are presented here, among everything else. One of these forms of presentation, and perhaps the most effective, has been cinema. In this study, we discussed the possibilities of using cinema informally in value education, based on the belief that it can open different horizons in the transfer of religion and values in this show age, with the religious sensitivities of Majid Majidi, one of the important names of Iranian cinema. For the first part of our study, we created the conceptual framework in the fields of religion, value, cinema and criticism. In the second section, we investigated historical course of Iranian cinema, and we got to know today's Iranian cinema and especially Majid Majidi without neglecting the cultural background. In the last segment of our study, we determined the value elements of the films based on Rokeach's value scale by making comprehensive analyzes of three films that we think constitute the essence of Majidi cinema. We presented data we obtained in tables and showed the results in a way that allows comparison.