Experimental and numerical comparison study of complex bridge pier models
Kompleks köprü ayağı modellerinin deneysel ve numerik karşılaştırma çalışması
- Tez No: 772262
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKILLI, DOÇ. DR. NAİME FİLİZ ÖZDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezin ana amacı, her bir kompleks köprü ayağı etrafındaki akış özelliklerini tanımlayarak farklı tip karmaşık köprü ayağı arasında karşılaştırma yapmaktır. Bu amaç kapsamında, deneysel ve nümerik analizler yapılmış ve bu iki yaklaşımın sonuçları karşılaştırılmıştır. Deneysel olarak boya görselleştirme tekniğinin kullanıldığı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmanın ardından aynı koşullar altında Ayrık Girdap Simulasyonu modeli ile nümerik analizler yapılmış ve aynı bölgelerden elde edilen sonuçlar karşılaştırma için görselleştirilmiştir. Hem deneysel hem de nümerik analizler için, Reynolds sayısı Re = 1.5x104 olarak belirlenmiştir. Ayrıca nümerik analizler kullanılarak deneysel bulgulardan çıkarılamayan bazı önemli parametreler belirlenmiş ve sunulmuştur. Çalışmanın sonuçlarına göre, kazık başlığı bölgeleri incelendiğinde, iz bölgesi en düşük ortalama akış hızına sahip olup, tüm geometriler için benzer değerler elde edilmiştir. Ayrıca, zaman ortalamalı normalleştirilmiş ortalama basınç değerlerinin sonuçlarına dayalı olarak, ortalama basınç değerlerinin karmaşık köprü ayaklarının önü üzerinde bir etkisi olduğu bulunmuştur. Son olarak, tüm geometrilerdeki karmaşık köprü ayaklarının direnç katsayıları karşılaştırıldığında, düşükten yükseğe doğru eliptik, 2D silindir, D silindir, dikdörtgen, tandem silindir, kare ve 4D silindir şeklinde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The major goal of this thesis is to distinguish between several complex bridge piers by identifying the flow characteristics around each type. Experimental and numerical analyses have been conducted for this goal, and the outcomes from these two approaches have been compared. A study using dye visualization technique has been conducted experimentally. After the experimental study, numerical analyzes have been carried out under the same conditions using Detached Eddy Simulation turbulence model and the results from the same regions were visualized for comparison. The Reynolds number has been set as Re = 1.5x104 for both experimental and numerical analyzes. Additionally, by using numerical analysis, certain significant parameters that could not be deduced from the experimental findings have been estimated and presented. Based on the results of the study, when the pile cap regions have been examined, the wake region had the lowest mean streamwise velocities, with similar values obtained for all geometries. Furthermore, mean pressure values have been found to have an effect on the front of the complex bridge piers based on the results of time-averaged normalized mean pressure values. Finally, drag coefficients have been sorted from low to high when comparing complex bridge piers in all geometries as elliptical, 2D cylinder, D cylinder, rectangular, tandem cylinders, square, and 4D cylinder.