Endüstriyel katı atıklar-katı atık yönetimi ve Emet Borik Asit Üretim Tesisi katı atıklarının bertarafı
Industrial solid waste-solid waste management and disposal of the Emet Boric Acid Factory process solid waste
- Tez No: 114946
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ENDÜSTRİYEL KATI ATIKLAR-KATI ATIK YÖNETİMİ VE EMET BORİK ASİT ÜRETİM TESİSİ KATI ATIKLARININ BERTARAFI (Yüksek Lisans Tezi ) Birol KAYRANLI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEMMUZ 2001 ÖZET Katı atıkların etkin ve verimli bir biçimde toplanması.taşınması.değerlendirilmesi ve uygun bir yöntemle bertarafları yerel yönetimlerin ve sanayicilerin en büyük sorunlarındandır. Günümüz şartlarında; katı atıkların çevre ve ekonomi açısından en etkin değerlendirme şekli, kaynakta geri kazanımdır. Geri kazanım ile kaynak ve çevre korunur, enerji kazanımı ile ekonomiye girdi sağlanmış olur. Ülkemizde katı atıkların büyük bir bölümü geri kazanılmadan toplanmakta ve genellikle.düzensiz depolama ile bertarafları gerçekleşmektedir. Katı atıkların içerisindeki geri kazanı labilir ve değerlendirilebilir artıklar toprağa gömülmektedir. Potansiyel bir ekonomik değer, çok kolayca bir kirlilik kaynağına dönüşebilmektedir. Bu çalışmada, katı atıklar.endüstriyel katı atıklar, değerlendirme ve bertaraf yöntemleri ( geri kazanım - atık borsası, düzenli depolama, yakma ve kompostlaştırma ) endüstriyel katı atık yönetimi ve ETİ Holding A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından kurulması planlanan Emet Borik Asit Fabrikası Proses Katı Atıklarının bertarafı incelenmiştir.II Bilim Kodu: 5001025 Anahtar kelimeler :Katı atıklar, endüstriyel katı atıklar, bertaraf yöntemleri endüstride katı atık Sayfa Adeti 118 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Süleyman PAMPAL
Özet (Çeviri)
Ill INDUSTRIAL SOLID WASTE - SOLID WASTE MANAGEMENT AND DISPOSAL OF THE EMET BORIC ACİD FACTORY PROSES SOLİD WASTE ( M.Sc. Thesis) Birol KAYRAN LI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JULY 2001 ABSTRACT Connecting, Transporting and evaluating the solid waste in an effective method and disposal of them is are one of the most important problems that municipalities and industrialist face. Today, the most useful way of the evaluation of solid wastes with respect the environment and economic is recycle in the resource. In our country, the most part of the solid waste are accumulated without recycling and their disposals are performed by uncontroling topping. the recycling and wasteful materials in the solid wastes are buried to the ground. potential economic assessment on easily be reversed to the source of pollutions. In this study, the solid wastes, industrial solid wastes, assessment and disposal methods ( recycle, waste marketing,controly topping burn and the composition ) industrial solid- waste management the Emet Boric Acid factory Solid Waste disposal which is planned to established by Eti Holding A.Ş. Genel Müdürlüğü are observed.IV Science code Key Words Page Number Adviser : 5001 025 : Solid waste, industrial solid waste, disposal method industrial solid waste management, waste marketing : 118 : Prof. Dr. Süleyman PAMPAL