Tarihi ve arkeolojik veriler ışığında Altınözü
Altınözü the light of the historical and archaeological data
- Tez No: 772279
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KALMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çalışma sahasını oluşturan Altınözü, Hatay'ın güneydoğusunda bulunmaktadır. Türkiye-Suriye sınırının 52 km'lik kısmını oluşturan Altınözü'nün sınırlarını, büyük oranla doğusunda bulunan Asi Nehri ve Kuseyr Platosu oluşturmaktadır. Altınözü'nün güneybatısında Yayladağı ilçesi, doğusunda Suriye ve Asi Nehri, kuzeyinde Amik Ovası, batısında ise Habib-i Neccar Dağı bulunmaktadır. Altınözü'nde yapılan ilk bilimsel çalışmalar, 1954 yılında Paleolitik Dönem çalışmaları şeklinde gerçekleşmiştir. Altınözü ilçesinde yapılan çalışmalar bölgenin, Kalkolitik ve Tunç Çağı ile birlikte Hellenistik ve Roma dönemlerinde de hareketli bir yerleşim alanı olarak kullanıldığı ortaya çıkarmıştır. Yapılan yüzey araştırmaları sonucunda Altınözü'nde önceden tespit edilmiş 15 höyük, 2 nekropol alanı, 1 kale, 3 kaya mezarı, 34 adet yerleşim alanı tespit edilmiştir. 2021 ve 2022 yılları arasında Altınözü'nde tarafımızca yüzey araştırmaları gerçekleştirilmiştir. Yapmış olduğumuz yüzey araştırması sonucunda 1 adet höyük, 1 adet nekropol alanı ve 4 adet yerleşim yeri tespit etmiş bulunmaktayız. Yapmış olduğumuz araştırmada elde edilen sonuçlar önceki araştırmalarda bulunanlarla birlikte değerlendirilmiştir. Tespit edilen merkezlerin çoğu Kalkolitik, Tunç, Demir Çağı, Hellenistik, Roma, Bizans ve İslami Döneme tarihlendirilmiştir. Ayrıca bu bölge Amik Ovası'na göre daha kırsal ve yüksek bir bölge olduğundan Amik Ovası'nın aksine çok fazla çalışma gerçekleştirilememiştir. Dolayısıyla gerçekleşecek olan çalışmalar kırsal bölgenin yerleşmeleri hakkında bilgilerimizi arttıracaktır. Altınözü'nde tespit edilen höyüklerin çoğu Pazar Deresi etrafında verimli sulak alanda konumlanmıştır. Bölgede bulunan höyükler önemli yol ağları, tarım arazileri, su kaynaklarının etrafında ve coğrafyayı kontrol altında tutan stratejik konumlarda bulunmaktadır. Yüzey araştırmaları sırasında tespit edilen höyüklerde bulunan keramikler, bölgenin Eski çağ tarihi için oldukça önemlidir. Kalkolitik Dönem, Tunç Çağı, Hellenistik ve Orta Çağ'a tarihlendirilen keramikler bölgenin zengin bir geçmişi olduğunu kanıtlar niteliktedir. Yapmış olduğumuz tez çalışmasının, Türkiye-Suriye sınırında bulunan Altınözü'nün Eski Çağ tarihine ışık tutarak, bölge tarihinin aydınlatılmasına yardımcı olacağının kanaatindeyiz. ANAHTAR KELİMELER Eski Çağ, Hatay, Kuseyr Platosu, Altınözü, Yüzey Araştırması
Özet (Çeviri)
Altınözü, which constitutes the study area, is located in the southeast of Hatay. The borders of Altınözü, which constitute 52 km of the Turkey-Syria border, are mostly formed by the Orontes River and the Kuseyr Plateau in the east. There is Yayladağı district in the southwest, Syria and Orontes River in the east, Amik Plain in the north and Habib-i Neccar Mountain in the west of Altınözü. The first scientific studies in Altınözü were carried out in the form of Paleolithic Period studies in 1954. The studies carried out in Altınözü district revealed that the region was used as a lively settlement area during the Hellenistic and Roman periods as well as the Chalcolithic and Bronze Ages. As a result of the previous surface studies, 15 mounds, 2 necropolis areas, 1 castle, 3 rock tombs and 34 settlement areas were identified in Altınözü. Between 2021 and 2022, additional surface studies were carried out by us. As a result of our studies, we have identified 1 mound, 1 necropolis area and 4 settlements. The results obtained in our research were evaluated together with those found in previous studies. Most of the identified centers are dated to the Chalcolithic, Bronze, Iron Age, Hellenistic, Roman, Byzantine and Islamic Periods. In addition, since this region is more rural and higher than the Amik Plain, unlike the Amik Plain, not many studies have been carried out. Therefore, the studies to be carried out will increase our knowledge about the settlements of the rural areas. Most of the mounds identified in Altınözü are located in the fertile wetland around the Pazar Stream. The mounds in the region are located around important road networks, agricultural lands, water resources and in strategic positions that keep the geography under control. The ceramics found in the mounds that were discovered during the studies are very important for the ancient history of the region. The ceramics that were dated to the Chalcolithic Period, Bronze Age, Hellenistic and Middle Ages prove that the region has a rich past. We believe that the thesis we have done will help to illuminate the history of the region by shedding light on the Ancient Age history of Altınözü, located on the Turkey-Syria border. KEY WORDS Ancient Age, Hatay, Kuseyr Plateau, Altınözü, Surface Studies