Heteronormativite ve yabancılaşma ilişkisi bağlamında Selim İleri'nin Bodrum Dörtlemesi'nin incelenmesi
  1. Tez No: 772297
  2. Yazar: ÖZGÜL BUTAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN CANBEK MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Cinsellik, modern normlar bağlamında yeniden düzenlenen bir konudur. Cinsellik üzerine oluşturulan normlar, onu belirli sınırlılıklar içerisinde tutma amacı taşır. Böylece insanların hisleri, arzuları ve deneyimleri üzerinde de bir tahakküm kurulacaktır. Fakat toplumdaki her birey, bu sınırlılıklarla uyum içinde yaşayamamaktadır. Birey, normlarla uyum sağlayamadığı noktada, ortaya yabancılaşma çıkmaktadır. Çalışmada, başta heteronormativite olmak üzere cinsellik üzerine oluşturulmuş modern normlar ile bireyin yabancılaşması arasındaki bağlantıyı kurmak için Selim İleri'nin ''Bodrum Dörtlemesi''ndeki roman kişileri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Sexuality is an issue organized in the context of modern discourses. Issues arranged on sexuality aim to keep it within certain limits. Thus, domination will be established over people's feelings, desires and experiences. The instrument of this domination is modern norms. However, not every individual in the society can adapt within these limitations. At the point where the individual cannot adapt to the norms, alienation emerges. In this study, novel characters in Selim İleri's ''Bodrum Dörtlemesi'' are examined in order to establish the connection between modern norms on sexuality, especially heteronormativity, and the alienation of the individual.