Heteronormativite ve istikrarsızlıkları: Geç Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde cinsel modernlik
Heteronormativity and its instabilities: Sexual modernity during late Ottoman and Republican periods
  1. Tez No: 503709
  2. Yazar: BÜNYEM SİYNEM EZGİ SARITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EKİN AKŞİT VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Bu tez, geç Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde cinsel modernliği heteronormalleşme süreçleri bağlamında incelemektedir. On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısı, aşk ve cinselliğin heteronormatif söylemlerce düzenlendiği bir dönem olarak ele alınmaktadır. Bu dönemde birbirleriyle uyumsuz görünen anlamlandırma çerçeveleri bir arada dolaşımda olmuş; sonuç olarak ortaya istikrarsız ve tutarsız öznellikler ve söylemler çıkmıştır. Uzun dönemli dönüşümlerin dikkate alınması heteronormalleşme sürecinin anlaşılması için gerekli görüldüğü için önce erkek homoerotizminin marjinalleşmesi incelenmiştir. Daha sonra farklı söylemlerin kesişiminde yer alan öz-anlatıların çözümlenmesi yoluyla, ortaya çıkan tutarsız öznellikler incelenmiştir. Son olarak kadın arzu nesnesinin yol açtığı eril kaygılar ele alınarak, heteronormativitenin kendi istikrarsızlıklarını doğurmadan işleyemeyeceği savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes sexual moderniy during late Ottoman and Republican Periods within the framework of the heteronormalization process. The second half of nineteenth century is seen as a period when love and sexuality are regulated through heteronormative discourses. During these periods seemingly discordant frameworks of intelligibility were in circulation side by side which resulted in instable and incoherent discourses and subjectivities. Seeing the long-term historical transformations as necessary for understanding heteronormalization processes, the thesis initially examines the historical processes that resulted in the marginalization of male homoeroticism. Subsequently, through the analysis of self-narratives at the intersection of different discourses, the instable subjectivities produced by these discourses are studied. Finally, through an analysis of male anxieties aroused by the female object of desire, it is claimed that heteronormativity could never operate without its instabilities.