Demir eksikliği anemili kadın hastalarda ferrik demir ve ferröz demir tedavilerinin karşılaştırılması
The comparison of ferric and ferrous iron treatments in female patients with iron deficiency anemia.
- Tez No: 195739
- Danışmanlar: PROF. İSMET AYDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZETGİRİŞ VE AMAÇ: Demir eksikliği anemisinin tedavisinde amaç, anemiyi düzeltmek ve demir depolarını doldurmaktır. Oral demir ilaçları olarak ferröz demir (Fe+2) ve ferrik demir (Fe+3) içeren çeşitli preparatlar kullanılabilmektedir. Ancak ferröz demir, ferrik demire oranla barsaklardan en az üç kat daha fazla emilmekte ve demir eksikliği anemisini düzeltmede daha etkili gibi görünmektedir. Bu çalışmada amacımız kadınlarda demir eksikliği anemisinde oral ferrik demir ve ferröz demir tedavilerini karşılaştırmaktır.GEREÇ VE YÖNTEM: Randomize ve prospektif olarak yapılan çalışmamıza demir eksikliği anemisi tanısı konulan 104 kadın hasta alındı. 54 hastadan oluşan ilk gruba oral ferrik protein süksinilat flk. 2x40 mg. (Fe+3); 50 hastadan oluşan ikinci gruba ise ferroglisin sülfat drj. 2x40 mg. (Fe+2) tedavisi üç ay süreyle verildi. Çalışma öncesi hastaların CBC, serum demir düzeyi, TDBK ve serum ferritin düzeyi ölçüldü. Çalışmada hastaların tedavi öncesinde demir eksikliği anemisi etiyolojisinin tanı ve tedavi süreçleri tamamlandı. Farklı nedenlerle çalışma dışı kalan hastalar, gruplardan çıkarılınca Fe+3 grubunda 30, Fe+2 grubunda 34 hasta kaldı. Demir ilaçlarının yan etkisi açısından da takip edilen hastalardan üç ay sonra aynı tetkikler tekrar alındı.BULGULAR: Çalışmamızda tedavinin üçüncü ayının bitiminde her iki grupta da hematolojik parametrelerde anlamlı artışlar tespit edildi. Gastrointestinal intolerans oranında ise gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamadı ve her iki grup da güvenli bulundu. Ferröz demir grubunda Hg, Htc, MCV, MCH, MCHC ve TDBK değerlerinde ferrik demir grubuna göre daha fazla düzelme saptandı. Aneminin diğer parametrelerde ise gruplar arasında anlamlı fark bulunamadı. Fe+3 grubunda hemoglobin artışı ortalaması 0,95 g/dl, hematokrit artışı ortalaması %2,62; Fe+2 grubunda ise hemoglobin artışı ortalaması 2,25 g/dl, hematokrit artışı ortalaması %5,91 olarak bulundu.SONUÇ: Çalışmamızda kullanılan Fe+2 preparatı daha etkili, daha ucuz ve yan etki açısından güvenli bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARYBACKGRONG AND AIM: The goal of the treatment in the iron deficiency anemia is to correct the anemia and to full the iron storages. Different kinds of ferric and ferrous iron preparations can be used as oral iron drugs, however the absorption ratio of ferrous iron is at least three times more than the ferric form and ferrous iron seems to be more effective in the treatment of the iron deficiency anemia. In this study our aim was to compare the ferric and ferrous iron treatments in women with iron deficiency anemia.MATERIAL AND METHODS: 104 women with iron deficiency anemia were recruited to our prospective and randomise study. First group was consisted of 54 patients treated with oral ferric protein succinylate flacon (40 mg per diem in 2 vials a day) and the second group was consisted of 50 patients treated with oral ferroglycine sulphate tablet (40 mg per diem in 2 vials a day) for three months. Total blood count, serum ferritin, serum iron and total iron binding capacity (TIBC) levels were measured before the treatment. All recruited patients had previously been investigated and treated for the casue of the iron deficiency anaemia. Some patients were excluded from the study because of different exclusion criterias and 30 patients remained in Fe+3 group and 34 in Fe+2 group. Side effects due to medication were recorded and the same laboratory values were registered again at the end of the 3rd month.RESULTS: Statistically significant increases in haematological levels were seen at the end 3 months of treatment in both groups. No significant difference were recorded in the incidence of gastrointestinal side effects between the groups and both iron preparations were well tolerated. The improvements in the Hg, Htc, MCV, MCH, MCHC and TIBC levels were higher in the ferrous group than the ferric group. No significant differences were found in the other values of anemia. Mean haemoglobin and hematocrit increase were 0,95 g/dl and %2,62 in the Fe+3 group, while they were 2,25 g/dl and %5,91 in the Fe+2 group.CONCLUSION: Data are submitted on good tolerability, higher efficacy and lower cost of the Fe+2 preparation used in our study.