Farklı mikoriza türleri ile aşılanmış turunçgil bitkilerinin, azot doz uygulaması koşullarında karbon ve azot bağlama potansiyeli üzerinde araştırma
Research on carbon and nitrogen bonding potential of citrus plants inoculated different micorizas species.under dosing conditions
- Tez No: 772335
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ORTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Araştırmanın amacı, farklı mikoriza türleri ile aşılanmış turunçgil çöğürlerine farklı azot dozları uygulanarak karbon bağlama potansiyeli ve toprakta karbon tutulma mekanizmalarının belirlenmesidir. İlk aşamada mikoriza sporlarının turunç çöğürlerinin gelişimi üzerine olan etkilerine bakılıp, ikinci aşamada üç farklı azot doz (200 mg N kg-1, 300 mg N kg-1 ve 400 mg N kg-1) uygulaması altında, seçilen etkin mikorizalardan Cl. etunicatum mikoriza türü ve Menekşe ve Menzilat toprak serilerinden izole edilen doğal mikoriza sporlarının, turunç çöğürlerinin bitki gelişimi ve besin elementleri alımı yanında, rizosfer topraklarında organik karbon (C) ve azot (N) konsantrasyonları ile karbon bağlama potansiyelleri üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, Menekşe serisi topraklarda yetiştirilen turunç çöğürlerinde karbon tutumu toprak organik karbonu ile ters orantılı olarak sağlanırken Menzilat serisinde çöğürlerde karbon tutumu toprak organik karbonu ile doğru orantılı olarak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the carbon sequestration potential and carbon sequestration mechanisms in the soils by applying different nitrogen doses to citrus seedlings inoculated with different mycorrhiza species. In the first stage, the effects of mycorrhizal spores on the development of citrus seedlings were examined, and in the second stage, Cl. etunicatum mycorrhiza species and the effects of indigenous mycorrhizal spores isolated from Menekşe and Menzilat soil series on plant growth and nutrient uptake of citrus seeds, as well as organic carbon (C) and nitrogen (N) concentrations and carbon binding potentials were evaluated in rhizosphere soils. According to the research findings, while carbon sequestration was inversely proportional to soil organic carbon in citrus seedlings grown in Menekşe series soils, carbon sequestration was directly proportional to soil organic carbon in Menzilat series seedlings.