Pandemi sürecinde COVİD-19 ile ilgili alanlarda çalışan aile hekimliği asistanlarının bu dönemdeki uzmanlık eğitimi ve kariyer algıları üzerindeki düşüncelerinin belirlenmesi
Determining the opinions of family medicine residents working in the fields of COVİD-19 during the pandemic on residency training and career perceptions in this period
- Tez No: 772376
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRU PEMRA CÖBEK ÜNALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Pandemi Sürecinde COVID-19 İle İlgili Alanlarda Çalışan Aile Hekimliği Asistanlarının Bu Dönemdeki Uzmanlık Eğitimi Ve Kariyer Algıları Üzerindeki Düşüncelerinin Belirlenmesi Öğrenci Adı: Serap ATEŞ NENG Danışmanı Adı: Prof. Dr. Pemra CÖBEK ÜNALAN Anabilim Dalı: Aile Hekimliği Anabilim Dalı Giriş ve Amaç: İnsanlar topluluklar halinde yaşamaya başladıktan sonra, çeşitli doğal afetler ve salgın hastalıklarla karşılaşmış ve onlarla savaşmak durumunda kalmıştır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 31 Aralık 2019 tarihinden itibaren Çin'deki Hubei Eyaleti'ne bağlı Wuhan Şehri'nde etiyolojik olarak netlik kazanmayan pnömoni hastalarını bildirmeye başlamıştır. Bildirilen pnömoni vakalarının etkeni 7 Ocak 2020 tarihinde, bundan önce insanlarda karşılaşılmamış olan yeni bir koronavirüs (2019-nCoV) olarak tanımlanmış ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 12 Mart 2020 tarihinde küresel boyutta pandemi ilan edilmiştir. Pandemi önlemleri kapsamında, aile hekimliği asistanlığı uzmanlık sürecinde ilk olarak sosyal mesafe nedeniyle klinik eğitimleri durdurularak uzaktan eğitime geçilmiş ve tüm asistanlar COVID-19 alanlarında çalıştırılmak üzere rotasyonlardan çekilmiştir. Hastanelerde ve birinci basamakta tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışanlar pandemi yönetiminde yer almıştır ve almaya da devam etmektedir. Özellikle genel bir tıp disiplini olan aile hekimliği, pandemide ön saflarda çalışması uygun bulunan hekim gücünü oluşturmuştur. Bu sebeple pandemi yönetiminde aile hekimleri ve güçlü bir birinci basamak büyük bir öneme sahiptir. Ülkemizde de bu süreçte aile hekimliği asistanları, farklı kliniklerin araştırma görevlileri ile birlikte COVID-19 poliklinik, triyaj ve servis alanlarında çalışmıştır ve çalışmaktadır. Bu tanımlayıcı çalışma ile pandemi sürecinde eğitim ve rotasyon programları tamamen değişen ve bu süreç beklenenden çok daha uzun sürdüğü için bir türlü normalleşemeyerek uzun süre COVID-19 alanlarında aktif olarak çalışmış ve çalışmakta olan aile hekimliği asistanlarının pandemi sırasındaki eğitim süreçleri ve genel mesleki kariyer algıları hakkındaki düşüncelerini belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızın evrenini, Türkiye'deki toplam 2765 aile hekimliği asistanı oluşturmaktadır. %92 güven aralığı, %5 hata payı ve %60 cevap verme yüzdesi kullanılarak hesaplanan örneklem büyüklüğü 260'tır. Gerek nüfus ve vaka sayısı gerekse asistan sayısı açısından oldukça kozmopolit bir yapısı olan İstanbul'u temsil edecek örneklemin tüm Türkiye'ye genellenebileceği düşünülerek 260 kişiden oluşan örneklem büyüklüğünün tamamı İstanbul'da aile hekimliği uzmanlık eğitimi veren tüm Tıp Fakülteleri ve Eğitim Araştırma Hastanelerindeki aile hekimliği asistanlarından seçilmiştir. Araştırma nicel tipte, tanımlayıcı bir araştırmadır. İstanbul ilindeki aile hekimliği uzmanlık eğitimi veren tüm kurumlardan 10 haziran-10 ağustos 2021 tarihleri arasında ulaşılabilir örneklem yöntemi ile 262 asistanın ve asistan eğitimiyle ilgilenen 12 öğretim görevlisinin tamamladığı soru formları yoluyla veri toplanmıştır. Asistanlar için veri toplama aracı olarak çoktan seçmeli soruları kullanılan soru formu; 18 soruluk ve 5'li likert skala ile değerlendirilen Mesleki Kariyer Farkındalık Ölçeği (MKFÖ) ve 40 soruluk ve 5'li likert skala ile değerlendirilen Mezuniyet Sonrası Hastane Eğitim Ortamı Ölçeği (MESHEÖ) kullanılmıştır. Ayrıca, 12 soruluk ve 5'li likert skalası ile değerlendirilen“Uzmanlık Eğitimi Sürecinde Kendi Kendini Değerlendirme (UES-KKD)”olarak isimlendirilen bir bölüm oluşturulmuştur. Öğretim görevlileri için veri toplama aracı olarak ise asistanlarına uygulanan soru formunun ve UES-KKD bölümünün öğretim görevlileri açısından düşüncelerini sorgulayan soru formu kullanılmıştır. Analizlerde UES-KKD bölümü içindeki soruların her biri, MKFÖ ve MESHEÖ ölçek puanları bağımlı değişken olarak; soru formundaki diğer maddeler ise bağımsız değişkenler olarak kabul edilmiştir. Bağımlı değişkenlerden MKFÖ ölçek puanı ve UES-KKD bölümünden elde edilen toplam puan sürekli veri olarak kullanılırken, MESHEÖ ölçek sonucu da kategorik veri olarak değerlendirilmiştir. Kategorik verileri karşılaştırmak amacıyla Ki-kare ve T-testi ile bağımlı değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için korelasyon testleri kullanılmıştır. Sürekli veriler ve kategorik verilerin karşılaştırılması esnasında verilerin normal dağılımda oldukları görüldükten sonra parametrik testler kullanılmıştır. Normal dağılan sürekli değişkenler arasında T-Testi, normal dağılım kriterlerini karşılamayanlar için Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determining the Opinions of Family Medicine Residents Working in the Fields of COVID-19 During the Pandemic on Residency Training and Career Perceptions in This Period Resident Name: Serap ATEŞ NENG Advisor (Consultant) Name: Prof. Dr. Pemra CÖBEK ÜNALAN Department: Department of Family Medicine Introduction and Aim: After people started to live in communities, they encountered various natural disasters and epidemics and had to fight against them. The World Health Organization (WHO) has started to report pneumonia patients whose etiology has not been clarified since 31 December 2019 in Wuhan City of Hubei Province in China. The cause of the reported pneumonia cases was defined as a new coronavirus (2019-nCoV) that has not been encountered in humans before on January 7, 2020, and was declared a global pandemic by the World Health Organization (WHO) on March 12, 2020. Within the scope of pandemic precautions, initially clinical training was stopped due to social distance in the family medicine residency program and distance learning was started, and all assistants were withdrawn from rotations to be employed in COVID-19 areas. Employees of all health institutions and organizations in hospitals and primary healthcare facilities have taken part in the management of the pandemic and continue to do so. In particular, family medicine, which is a general medical discipline, has created the power of physicians who are found to be suitable to work at the forefront of the pandemic. For this reason, family physicians and strong primary healthcare facilities have a great importance in the management of the pandemic. In our country, during this process, family medicine residents have worked and are working in the COVID-19 polyclinic, triage and service areas together with the research residents of different clinics. With this descriptive study, it aimed to examine the effects of the pandemic on family medicine residents' education and their general professional career perceptions during the pandemic who have been working actively in the field of COVID-19 for a long time and have not been normalized because the training and rotation programs have changed completely during the pandemic process due to the pandemic taking much longer than expected. Materials and Methods: The population of our study consists of 2765 family medicine residents in Turkey. The sample size calculated with a 92% confidence interval, 5% margin of error, and 60% response percentage is 260. Since it is thought that the sample that will represent Istanbul, which has a very cosmopolitan structure in terms of population and number of cases and the number of residents, can be generalized to all of Turkey, the sample size of 260 people is selected among the residents of all Medical Faculties and Training and Research Hospitals that provide family medicine residency training in Istanbul. The research is quantitative and descriptive type research. Data were collected through questionnaires completed by 262 residents and 12 lecturers interested in residency training, with accessible sampling methods, from all institutions providing family medicine specialty training in Istanbul between 10 June and 10 August 2021. Multiple-choice questions questionnaire used as data collection tool for assistants; 18-item The questionnaire form using multiple choice questions, the Vocational Career Awareness Scale (VCAS) with 18 questions and a 5-point Likert scale, and the Post-Graduation Hospital Educational Environment Scale (PGHEES) with 40 questions and a 5-point Likert scale were used as data collection tools for residents. In addition, a section called“Self-Assessment in the Residency Training Process (RTP-SA)”, which has 12 questions and is evaluated with a 5-point likert scale, has been created. The questionnaire applied to the residents and the questionnaire form that questioned the opinions of the lecturers of the IES-KKD department were used as data collection tools for the lecturers. In the analyses, each of the questions in the RTP-SA section, VCAS and PGHEES scale scores were used as dependent variables and the other items in the questionnaire were accepted as independent variables. While the total score obtained from the CISF scale score and the RTP-SA section among the dependent variables were used as continuous data, the PGHEES scale result was also evaluated as categorical data. Chi-square and T-tests were used to compare categorical data, and correlation tests were used to evaluate the relationship between dependent variables. Parametric tests were used after it was observed that the data were in normal distribution during the comparison of continuous data and categorical data. T-Test was used for normally distributed continuous variables, and the Mann-Whitney U test was used for those that did not meet the normal distribution criteria.