Ankara'da çalışan Aile Hekimliği asistanlarının COVİD-19 pandemisi döneminde yaşam kalitesi düzeylerinin umutsuzluk düzeyi ile ilişkisi
Relationship between life quality and hopelessness among family medicine residents working in Ankara throughout COVİD-19 pandemic
- Tez No: 773205
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM SUVAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, Aile Hekimliği asistanlarının pandemi sürecinde yaşam kalitelerinin nasıl etkilendiği ve umutsuzluk düzeylerinin nasıl olduğunun ortaya konulması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kesitsel, analitik, tanımlayıcı tipte olup çalışmamıza 01.03.2022-01.05.2022 tarihleri arasında Ankara'da Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne bağlı olan hastanelerde çalışan 266 Aile Hekimliği asistanı dahil edilmiştir. Her katılımcıdan onam alınmış olup kendilerine sosyodemografik bilgiler, COVID-19 ile ilgili bilgiler, Çalışanlar için Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Beck Umutsuzluk Ölçeği'nden oluşan 60 soruluk anket uygulanmıştır. Veriler, istatiksel analizde SPSS 23.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiş, p0,05); mesleki tatmin (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to reveal how family medicine residents' life quality and hopelessness were affected during the COVID-19 pandemic. Materials and Methods: This study is a cross-sectional, analytical, descriptive study that was conducted between 01.03.2022–01.05.2022 among 266 family medicine residents working at hospitals, in Ankara, affiliated with University of Health Sciences. Participation in the study was voluntary and consent was obtained from each volunteer. A questionnaire with 60 questions consisting of sociodemographic information, information about COVID-19, Professional Quality of Life Scale and the Beck Hopelessness Scale was applied to volunteers. The statistical analysis was performed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) software version 23.0 and p-value of 0.05); however, their occupational satisfaction (p0.05).