Demokrat Parti ve Demokrat Parti Van milletvekilleri
Democrat Party and Van parliamentarians of Democrat Party
  1. Tez No: 772375
  2. Yazar: FIRAT AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Demokrat Parti'nin 1950 Genel Seçimleri ile iktidara gelmesi Türk siyasi hayatında yeni bir dönemi başlattı. Ülke genelinde hızlı bir şekilde yapılanan ve halkın ilgisini cezbeden DP, Van'da da saygı duyulan isimleri etrafına toplayarak kendisine bir faaliyet alanı oluşturdu. Özellikle uzun yıllar baskılanan konulara karşı hassasiyet göstermesi 1950 ve 1954 yıllarında Van seçim bölgesindeki halkın da dikkatini çekti. 1950 ve 1954 seçimleri ile DP milletvekilli olarak TBMM'ye giren İzzet Akın, Kemal Yörükoğlu, Muhlis Görentaş, Hilmi Durmaz ve Hamit Kartal ise gerek şahsiyetleri gerekse yaptıkları hizmetlerle uzun yıllar isimlerinin iyi anılmasını sağladı.
Özet (Çeviri)
Democrat Party's coming into power with the election of 1950 started a newperiod in Turkish political life. The party's fast construction across the country the attantion of people. So did it in Van where it gothered weil-known persons in it's circle and also on area of activity. Especiallly it showed it's sensitivity to the problems which were suppressed for many years and this attracted public in1950 and 1954. In 1950 and 1954 election İzzet Akın, Kemal Yörükoğlu, Muhlis Görentaş, Hilmi Durmaz and Hamit Kartal were elected General assembly of Turkey(TBMM). Both for the thing they did and for their true personalities they earned respect of the people of Van district long years.