İskemik inmede chemerin düzeylerinin aterosklerozdaki rolü ve inme prognozu ile ilişkisi
The role of chemerin levels in athosclerosis and their relationship with stroke prognosis in ischemic stroke
  1. Tez No: 772378
  2. Yazar: BUSE RAHİME HASIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR KOÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bilimsel Zemin ve Amaç: Chemerin anjiogenez, osteoblastogenez, myogenez ve glukoz regulasyonunda rol oynamaktadır. Literatürde serum chemerin düzeyi ile ateroskleroz arasındaki ilişkiyi inceleyen sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Ancak akut iskemik inme ile plazma chemerin düzeyi arasındaki ilişkiyi göstermeye çalışan klinik araştırmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada, akut iskemik inmeli hastaların serum chemerin düzeyleri ile prognoz arasındaki ilişki araştırılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamızda akut iskemik inme tanısı alan ve yaş ortalaması 63.95±11.4 olan 35'i erkek, 26'sı kadın 61 hasta degerlendirildi. Kontrol grubunu ise yaş ortalaması 61.55±12.37 olan 18'i erkek, 22'si kadın olmak üzere 40 olgu oluşturdu. Chemerin düzeylerini değerlendirmek üzere hasta grubundan ilk 24 saat, 1.hafta ve 3.ay içinde kan örnekleri alındı. Prognozlar ise NIH inme skalası (NIHSS) ve modifiye Rankin Skalası (mRS) skoru ile değerlendirildi. Bulgular: Hasta grubunun chemerin ortalamaları kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu ve p degerleri sırasiyla 0,025, 0,001, 0,0001 olarak bulundu. İlk bakılan serum chemerin düzeyi ortalaması 3.ay ortalamasından istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p=0,034). Chemerin başlangıç değerleri ile insulin arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı korelasyon gözlendi (r=0,322 p=0,023). Chemerin düzeyi için ROC analizi yapıldığında, inme geçiren hastalardaki chemerin düzeyi artışının ayırıcı tanı için yeterli olmadığı görüldü. Hastaneye yatışın 1-7.gününde ve 3.ayında değerlendirilen hastaların chemerin düzeyleri ile NIHSS ve mRS arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon gözlenmemiştir. Tartisma ve sonuc: Daha öncesinde yapilmiş deneysel ve klinik calişmalar serum chemerin düzeyleri ile ateroskleroz arasindaki bir iliskiyi ortaya koymustur. Bizim inme olgularimizda da gözlemlediğimiz serum chemerin düzeyi yüksekliği, özellikle de takip süreçlerinde saptanan daha yüksek degerler chemerin düzeylerinin ateroskleroz süreci veya inme sonrasında oluşan beyin hasarı ile ilişkili oksidatif strese bağlı olabileceğini bize düşündürtmektedir. Ancak bugüne kadar yapılmış bu konudaki çalışmaların yetersiz sayıda olması nedeniyle daha geniş çaplı kontrollü çalışmalara gereksinim olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Scientific Background and Aims: Chemerin plays a role in angiogenesis, osteoblastogenesis, myogenesis and glucose regulation. In the literature, there are a limited number of studies that examined the relationship between serum chemerin levels and atherosclerosis. However, clinical studies have not been seen trying to show the relationship between plasma chemerin levels and acute ischemic stroke. This study has investigated the relationship between prognosis and serum chemerin levels of acute ischemic stroke patients. Material and Methods: İn our study, the average age of 63.95 ± 11.4 years, 35 male, 26 female, 61 patients were evaluated with the diagnosis of acute ischemic stroke. In the control group, mean age 61.55 ± 12:37 with 18 men, 22 women, including 40 cases created. Blood samples were taken within 1-7th day and 3rd months of the patient group to evaluate the serum chemerin levels. Prognosis was evaluated with National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) and modified Rankin Scale (mRS) score. Results: The average chemerin level of patients group of was statistically significantly higher than the control group and p values were found in the order to 0,025, 0,001, 0,0001. The first average of serum chemerin levels was statistically significantly lower than in the 3rd month levels (p=0,034). Statistically significant positive correlation was observed between the initial values of chemerin and insulin levels (r=0,322 p=0,023). When ROC analysis is done for the levels of chemerin, the increase in the level of chemerin in the stroke patients were shown not to be sufficient for diagnosis. İn the evaluation of patients at the 1-7th day and 3rd month of hospitalization, there is no statistically significant correlation was observed between serum chemerin levels and NIHSS, mRS scores. Discussion: Experimental and clinical studies have been done in earlier, showed a relationship between the atherosclerosis and serum chemerin levels. İn our stroke patients we observed high serum levels, especially far higher in their follow-up process. This situation suggests to us, the serum levels of chemerin may be related with atherosclerotic process and oxidative stress which is associated with brain damage occurs after stroke. However, we believe that the need for more large-scale controlled studies due to insufficient number of studies done on this subject so far.