Yerel yönetimlerde kent yönetim süreçlerinin modellenerek simüle edilmesi ve web tabanlı e-belediye yazılımı geliştirilmesi
Modeling and simulating city management processes in local governments and web-based e-municipal software development
- Tez No: 772379
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kent yönetiminde önemli bir kamu kurumu olan belediyelerin kentsel sorunların çözümünde yürütmüş olduğu çalışmalar, kentte yaşayan bireylerin yaşam konforu için önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada kentsel sorunların çözümünde bir ilçe belediyesinin yürütmüş olduğu çalışmalar benzetim ve modelleme ile analiz edilerek sistem verimliliğinin artırılması amaçlanmıştır. Çalışma simülasyon ve modelleme çalışması ile web tabanlı yazılımın geliştirmesi olarak iki farklı uygulama içermektedir. İlk uygulama çalışmasında sistemin mevcut durumu simülasyon ve modelleme tekniği ile analiz edilmiştir. Mevcut durumda evrakların yanlış birimlere yönlendirilmesinden kaynaklanan süre kayıpları ile evrak taşıma sürelerinden kaynaklanan süre kayıpları tespit edilmiş ve alternatif model geliştirilmiştir. Alternatif modelin oluşturulmasında geliştirilecek yazılımın kabiliyetleri göz önüne alınmıştır. Alternatif model ile evrakların sistemde geçirmiş olduğu süre %26,21 oranında azaldığı görülerek sistemde verimlilik artışı sağlanmıştır. İkinci uygulama çalışmasında ise simülasyon ve modelleme çalışması sonucu önerilen alternatif modele uygun birimlerin çalışmalarını düzenleyen web tabanlı otomasyon yazılımı geliştirilmiştir. Geliştirilen yazılım Kent Saha Otomasyon Sistemi (KENTSOS) olarak adlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The works carried out by the municipalities, which are an important public institution in the city administration, in the solution of urban problems have an important place for the living comfort of the individuals living in the city. In this study, it is aimed to increase the efficiency of the system by analyzing the studies carried out by a district municipality in the solution of urban problems by simulation and modeling. The study includes two different applications as simulation and modeling work and the development of web-based software. In the first application study, the current state of the system was analyzed by simulation and modeling technique. In the current situation, time losses due to documents being directed to the wrong units and time losses due to document transport times have been identified and an alternative model has been developed. The capabilities of the software to be developed were taken into account in the creation of the alternative model. With the alternative model, the time spent by the documents in the system decreased by 26.21%, resulting in an increase in efficiency in the system. In the second application study, web-based automation software was developed that regulates the work of units suitable for the alternative model proposed as a result of the simulation and modeling study. The developed software is named as Kent Field Automation System (KENTSOS).