Türkiye'ye medikal turizm amacıyla gelen Somalili hastaların memnuniyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of satisfaction of Somali patients coming to Turkey for medical tourism
  1. Tez No: 772387
  2. Yazar: NAİMA AHMED ALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde Türkiye ile Somali arasındaki ilişkiler çok hızlı gelişmiştir. Bu ilişkiler sağlık, ekonomik, sosyal, askeri gibi birçok alanda gelişmeye devam etmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de medikal turizm kapsamında hizmet alan Somalili hastaların aldıkları hizmetin çeşitli boyutlarına yönelik memnuniyet düzeyleri incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'yi medikal turizm için seçme nedenleri, başkalarına Türkiye tavsiye etme ve ihtiyaç duyulması halinde tekrar gelme durumları belirlenmeye çalışılmıştır. Kesitsel tanımlayıcı tipte olan bu çalışmada verileri toplamak için anket kullanılmıştır. Anketler, araştırmacı tarafında yüz yüze olarak, Somalili hastaların en çok tercih ettikleri İstanbul ve Ankara İlinde faaliyet gösteren hastanelerde 20 Temmuz 2021 – 20 Mayıs 2022 tarihleri arasında uygulanmıştır. Çalışma sonucunda Türkiye'ye medikal turizm amacıyla gelen Somalili hastaların çoğunluğunun erkek, lisansüstü eğitime sahip oldukları, yaş ortalamasın 35 ve ortalama aylık gelirlerinin 921,39$ olduğu belirlenmiştir. Türkiye'yi daha çok tüp bebek, üroloji ve ortopedi tedavileri için tercih eden Somalili hastaların çoğunluğunun sağlık sigortasının olmadığı, seyahatlerinde aracı kuruluş kullandığı tespit edilmiştir. Somalili hastaların memnuniyet düzeyi ortalaması genel olarak 3,30'dur. En çok memnuniyet ortalamasına sahip olan ilk üç neden sırasıyla“Hasta bakımının kalitesi”,“Diğer ülkelere göre daha ucuz seyahat masrafları”,“Tıbbi tedavi için sık sık Türkiye'yi ziyaret etme”,“Dini ve kültürel yakınlık”,“Tedavi sonrası ücretsiz / uygun fiyatlı seyahat turları”iken en az memnuniyet oranına sahip olan neden ise“Birinci sınıf doktorlar, hemşireler ve sağlık personeli”ve“Yüksek teknolojiye sahip tıbbi ekipman”olarak belirlenmiştir. Medikal tedavi için gelen Somalili hastalar tedavileri için Türkiye'yi bir daha tercih edeceklerini ve medikal turizmi için başkalarına tavsiye edeceğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Today, relations between Turkey and Somalia have developed very rapidly. In addition, relations between Turkey and Somalia continue to develop in many areas such as health, economic, social, and military. Medical tourism, which is one of the relations between Turkey and Somalia, has started to develop recently. In this study, the satisfaction levels of Somali patients who receive service within the scope of medical tourism in Turkey for various aspects of the service they receive were examined. In addition, the reasons for choosing Turkey for medical tourism, recommending Turkey to others, and returning if needed were tried to be determined. In this cross-sectional descriptive study, a questionnaire was used to collect data. The questionnaires were applied face-to-face by the researcher in hospitals operating in Istanbul and Ankara, which are the most preferred by Somali patients, between 20 July 2021 - 20 May 2022. As a result of the study, it was determined that the majority of Somali patients who came to Turkey for medical tourism were male, had postgraduate education, average age was 35 and average monthly income was $921.39. It has been determined that the majority of Somali patients, who prefer Turkey for IVF, urology, and orthopedic treatments, do not have health insurance, and use intermediary institutions for their travels. The average satisfaction level of Somali patients is generally 3.30. The top three reasons with the highest satisfaction average are respectively“Quality of patient care”,“Cheaper travel costs compared to other countries”,“Visiting Turkey frequently for medical treatment”,“Religious and cultural proximity”“Free after treatment / affordable travel tours”, while the reason with the lowest satisfaction rate was determined as“First class doctors, nurses and medical staff”and“High-tech medical equipment”. Somali patients coming for medical treatment stated that they would prefer Turkey again for their treatment and would recommend it to others for medical tourism.