Medikal turizm amacıyla Türkiye'ye gelen yabancı hastaların destinasyon tercihinde kültür, maliyet, hizmet ve donanım kalitesi faktörlerinin incelenmesi
Investigation of culture, cost, service and equipment quality factors in the destination choice of foreign patients coming to Turkey for medical tourism
  1. Tez No: 986999
  2. Yazar: LALA RZAYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN KALMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Medikal turizm, dünya genelinde hızla büyüyen bir sektör olduğundan, hastalar sıklıkla maliyet, kalite ve erişim açısından daha uygun sağlık hizmetleri alabilmek için farklı ülkeleri tercih etmektedirler. Türkiye, bu global trend içerisinde, sunduğu yüksek standartlardaki tıbbi tedaviler ve maliyet etkinliği ile ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma, sağlık hizmetlerini uluslararası arenada almak isteyen yabancı hastaların Türkiye'yi tercih etme süreçlerinde kültür, maliyet, hizmet kalitesi ve tıbbi donanım kalitesi gibi faktörlerin etkilerini literatür taraması yoluyla analiz etmektedir. Çalışma, Türkiye'nin medikal turizm sektöründe öne çıkan destinasyonlardan biri olarak nasıl konumlandığına dair kapsamlı bir bakış sağlamakta ve bu tercihin altında yatan temel motivasyonları ortaya koymaktadır. Çalışmada, kültürel çekiciliklerin ve Türk misafirperverliğinin, sağlık turizmi açısından yarattığı pozitif imajın yanı sıra, maliyet avantajlarının ve sağlık hizmetlerinin uluslararası kalite standartlarına uygunluğunun Türkiye'yi cazip kılan unsurlar olduğu vurgulanmaktadır. Ayrıca, Türkiye'nin sahip olduğu modern tıbbi teknolojiler ve uzman sağlık personeli gibi faktörlerin, hastaların karar verme süreçlerinde önemli rol oynadığı detaylı bir şekilde incelenmektedir. Bulgular, Türkiye'nin medikal turizmdeki rekabetçi avantajlarını ve karşılaşılan zorlukları ele almakta, bu alanlarda yapılabilecek iyileştirmeler için çeşitli öneriler sunmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, sağlık turizmi açısından Türkiye'nin uluslararası pazardaki konumunu güçlendirecek stratejik adımların belirlenmesinde sağlık sektörü yöneticilerine ve politika yapıcılarına yönelik değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Medical tourism is a rapidly growing sector worldwide, and patients often prefer different countries to receive more affordable health services in terms of cost, quality and access. Turkey stands out in this global trend with the high standards of medical treatments and cost-effectiveness it offers. This study analyzes the effects of factors such as culture, cost, service quality and medical equipment quality on the preference processes of foreign patients who want to receive health services in the international arena in Turkey through a literature review. The study provides a comprehensive view of how Turkey is positioned as one of the prominent destinations in the medical tourism sector and reveals the basic motivations underlying this choice. The study emphasizes that cultural attractions and Turkish hospitality, in addition to the positive image created in terms of health tourism, cost advantages and compliance of health services with international quality standards are the elements that make Turkey attractive. In addition, it is examined in detail that factors such as modern medical technologies and expert health personnel that Turkey has play an important role in patients' decision-making processes. The findings address Turkey's competitive advantages and the challenges encountered in medical tourism, and offer various suggestions for improvements in these areas. As a result, this study provides valuable information for health sector managers and policy makers in determining strategic steps that will strengthen Turkey's position in the international market in terms of health tourism.