An approach to the determination of adaptable spatial design concept in housing production by using prefabricated building elements
Hazır yapı elemanları ile konut üretiminde uyabilir mekansal tasarım kavramının belirlenmesi üzerine bir yaklaşım
- Tez No: 77242
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN TÜRKÇÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi (Mimari Tasarım) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada, hazır yapı elemanları ile çok katlı konut üretiminde uyabilirlik kavramı aracılığıyla niceliksel ve niteliksel açıdan Türkiye'nin konut sorununa bir çözüm getirilmesi amaçlanmaktadır. Sorunun çözümünde kullanılabilecek bir modelin önerildiği çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde çalışmanın konusu, kapsamı, amacı ve yöntemi ele alınmıştır. Çalışmanın kapsamında ilk olarak incelenecek olan konunun yalnızca yeni yerleşim alanlarında uygulanacak olan toplu konut projeleri için geçerli olmadığı, aynı zamanda mevcut yerleşim alanlarında da gerçekleşebileceği varsayılmaktadır. Bu nedenle konunun toplu konut kapsamında değil, genelleme yaparak çok katlı konut kapsamında incelenmesine karar verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, öncelikle esneklik, değişebilirlik ve uyabilirlik kavramlarına açıklık getirmek amacıyla bu kavramlar hakkında farklı görüşler ortaya konarak, bu görüşlerin değerlendirilmesi yapılmıştır.Esneklik, değişebilirlik ve uyabilirlik amaçlı çalışmalar incelenerek gruplandınlmıştır. Buna göre; kullanıcı yapısı ve gereksinimleri ile uyabilir konut etkileşimi ve esneklik, değişebilirlik ve uyabilirlik amaçlı yaklaşımların incelenmesine karar verilmiştir. Bu esneklik, değişebilirlik ve uyabilirlik amaçlı yaklaşımların incelenmesiyle uyabilirlik kavramının tanımı yapılıp, ilkeleri saptanmaya çalışılmıştır. Yine bu bölümde Türkiye'de özellikle İzmir kentinde uygulanmış farklı hane büyüklüklerine alternatif sunan örnek projeler seçilmiştir. Anket ve alan çalışmalarıyla bu örneklerin; esneklik ve değişebilirlik açılarından bina bütününde ve konut birimleri içersinde mekansal analizlerinin yapılması gerekli görülmüştür. Bu zorunluluk aynı zamanda, konut sorununun niteliksel açıdan varlığını belirleme amacınada hizmet eder. Tezin üçüncü bölümünde konut yapım sistemleri üzerinde durulmuştur. Tasarım ve programlama aşamasında alınacak esneklik ve değişebilirlik kararlarına en iyi şekilde karşılık verecek malzeme, taşıyıcı sistem yapım sistemi seçimine yönelik bir analiz yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu amaçla önerilecek uyabilir konut modelinde, konut sorununa niceliksel açıdan da bir çözüm getirmek amaçlandığından yapım sistemleri arasında hızlı üretime olanak sağlaması nedeniyle endüstrileşmiş yapım sistemlerinin inceleme kapsamına alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu amaçla Türkiye'de günümüzde üretimi olan ve geçmişte üretimi olmuş (ancak günümüzde üretimi olmayan) bazı firmalar seçilerek, bu firmalara ait konut yapım sistemlerinin konut mekanını belirleyici etkilerinin incelenmesine karar verilmiştir. Buna ek olarak, ikinci bir sınırlama, kısmen endüstrileşmiş sistemlerin başlangıçta tasarım esnekliği sağlamalarına rağmen kullanım aşamasında değişebilirliğe olanak tanımadıkları için bu inceleme dışında tutulmaları konusunda yapılmıştır. Bu sınırlamalar kapsamında tam endüstrileşmiş yapım sistemlerinin analizinin yapılmasına karar verilmiştir. Hangi prefabrike sistemin olası değişimlere izin verebileceği araştırıldığından,ikinci bölümde elde edilen uyabilirlik kavramı için gerekli olan teknik yaklaşımların analiz kriteri olarak belirlenmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Tam endüstrileşmiş yapım sistemleri bu kriterler kapsamında karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Tezin dördüncü bölümünde ise, uyabilir tasarımlı konutun gerçekleşmesine yönelik model önerisinin yapıldığı bölümdür. Öncelikle bu önerinin gerçekleşmesinde etkili olan veri kararlarının incelenmesine karar verilmiştir. Bu veri kararlan çevre koşullan ve programlama kararlandır. Çevre koşullan; toplu konut politikalan ve ilgili politikalar, yönetim, arsa ve altyapı, kullanıcı katılımı ve uyabilirlik bilgisinin yayılması, yasa ve yönetmelikler, malzeme kaynaklan ve teknolojik olanaklar ile gelir ve parasal kaynaklardır. Programlama kararlan ise; fonksiyon, mekan ve alan ihtiyacına ilişkin, modüler koordinasyona ilişkin ve yapı elemanlan seçimine ilişkin kararlardır. Bu bölümde önerilen model, programlama aşamasında verilen kararlar ile bina bütününde, konut birimleri arasında ve konut birimleri içersinde olmak üzere üç düzeyde irdelenmiştir. Bu bölümün sonunda düğüm noktası çözümleri ile uyabilir tasarımlı konut modelinin uygulanabilirliği ortaya konmuştur. Bu irdelemenin sonuçlan tezin beşinci bölümü olan sonuç bölümünde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, has been aimed that bringing a solution to the Turkey's dwelling problem, in respect of both qualitative and quantitative aspects with the mediation of adaptability concept in multi-storey dwelling production by prefabricated building elements. The study which purposes a model for using to solve problem, consist of five main chapter. Contents', proposals' and methods of study are possessed in it's first chapter. In the content of study, first of all for the subject, which is going to inquire suppose that it is not only valid for mass-housing projects which are going to apply on new residential areas but also applicable for present residential areas too. It has been decided that inquiring the subject not in the content of mass-housing although, in multi-storey dwelling content while it is generalising.In the second part of the thesis, first of all, evaluation of different opinions has been done by the aim of bring clarifications about such concepts like flexibility, variability, adaptability. Flexibility, variability and adaptability purposed studies have been classified as they analyse. According to these, it has been decided that inquiring of user structure and their requirements with dwelling interaction and flexibility, variability and adaptability purposed approaches. Concept of adaptability has been defined and it's principles have been determined by the inquiring of these flexibility, variability and adaptability purposed approaches. Again, projects which applied in Turkey, especially in Izmir, and presents alternatives to the varied household sizes, have been chosen in this section. Analysing of these example, have seen necessary, in respect of such concepts like flexibility and variability at the levels of both building and dwelling units. This necessity is serving to determinate the quantitative presence of housing problem, at the same time. In the third chapter of thesis, emphasised on dwelling construction systems. Necessity of making an analyse through choosing the material, structural system and construction system which are also going to be the best supplement for the decisions of flexibility, variability, adaptability on programming phase, has been appeared in this section. In dwelling model, which is going to propose for this aim, for carry out a qualitative solution to dwelling problem also necessity of inquiry of industrialized construction systems has been appeared too, because of their providing the fast production among construction system. By this purpose, some firms, which are still have production or had production in Turkey, have been chosen because of determined affects or their dwelling construction systems to the dwelling space have been decided to inquire. Second limitation as addition to this, has been done at the case that keeping partly industrialized systems out of inquiry, because of their not providing any possibility to variability at using phase instead of their providing design flexibility at the beginning. Bythese limitations, it has been decided that analysing of whole industrialized construction system. It has been appeared that the necessity of determining as analyse criteria of technical approaches which require for adaptability concept, possessed on second chapter. Fully industrialized systems have been inquired comparatively under these criteria. Fourth chapter of thesis, the chapter where the model propose has been done through realization of adaptable designed dwelling. Precedence has been given to the inquiring of decisions which are affective on the realization of this proposal. These data decisions are environmental conditions and programming decisions. Environmental conditions are; mass-housing policies and other related politics, management, building land, layout/infrastructure, users' participation and spreading of adaptability knowledge, law and rules, material sources and technological opportunities with income and economic sources. Even if programming decisions are; function and decisions which related with spatial area and necessity of spatial area and decisions which related through building elements choosing and through the modular coordination. Model proposed in this chapter has been evaluated in three levels as; wholeness of building, among dwelling units and in the dwelling units. At the end this section, node of joint solutions and the adaptable design housing model's applicability has been presented. Results of these evaluations have been taken place at fifth chapter in thesis which is also been result chapter of it.