Mesane kanserli hastalarda SRD5A2 polimorfizminin dutasterid yanıtına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of SRD5A2 polymorphism on dutasteride response in patients with bladder cancer
- Tez No: 772470
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM TUNÇOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Üroloji, Pharmacy and Pharmacology, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Etkisini testosteronu dihidrotestosterona dönüştüren 5-alfa redüktaz enziminin hem tip-1 hem tip-2 izoenzimini inhibe ederek gösteren dutasterid, oral yoldan kullanılan bir ilaçtır. 5-alfa redüktaz enzimini kodlayan SRD5A2 geninde en sık görülen varyasyonlar olan V89L (rs523349) ve A49T (rs9282858) polimorfizmlerinin enzim aktivitesini etkilediği bilinmektedir. Çalışmanın amacı, bir faz 2 klinik araştırma kapsamında dutasterid tedavisi alan mesane kanserli hasta gönüllülerin SRD5A2 genindeki V89L ve A49T polimorfizmlerinin, dutasteridin etkililiği ve güvenliliği üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. 22 hasta gönüllüden alınan kan örneklerinden DNA'lar izole edilerek polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) kuruldu. TaqMan SNP Genotyping Assay sistemi kullanılarak DNA'lardaki tek nükleotid polimorfizmleri çoğaltılarak saptandı. Analizler, Applied Biosystems Instruments 7500 Fast Real-Time PCR Systems (Applied Biosystems™) PCR cihazı, TaqMan Genotype Software Version 1.6.0 (Applied Biosystems™) ve Microsoft Excel programları kullanılarak gerçekleştirildi. Çalışma süresince saptanan advers olayların dutasterid ile nedensellik ilişkisi ve şiddeti değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Dutasteride is an orally administered drug and shows its effect by inhibiting both the type-1 and type-2 isoenzymes of the 5-alpha reductase enzyme which converts testosterone to dihydrotestosterone. It is known that V89L (rs523349) and A49T (rs9282858) polymorphisms, which are the most common variations on the SRD5A2 gene encoding the 5-alpha reductase enzyme, affect the enzyme activity. The aim of the study was to investigate the impact of SRD5A2 gene polymorphisms on the efficacy and safety of dutasteride in patients with bladder cancer receiving dutasteride treatment in a phase 2 clinical trial. DNAs were isolated from blood samples taken from 22 patients and polymerase chain reaction (PCR) was established. Using the TaqMan SNP Genotyping Assay system, single nucleotide polymorphisms on DNA were detected by amplification. Analyzes were performed using the Applied Biosystems Instruments 7500 Fast Real-Time PCR Systems (Applied Biosystems™) PCR instrument, TaqMan Genotype Software Version 1.6.0 (Applied Biosystems™) and Microsoft Excel programs. Causal relation between dutasteride use and the adverse events and severity of them was evaluated.