Martin Heidegger düşüncesinde ölüm
Death at the thought of Martin Heidegger
  1. Tez No: 772487
  2. Yazar: FADİME RUKİYE BAYINDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN YASA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Martin Heidegger, kuşkusuz düşünce tarihinin son dönemlerinde görüş ve düşünceleriyle adından sıkça söz ettiren bir düşünürdür. Heidegger'in temel sorunu varlık ile var olan arasındaki ilişki üzerine yoğunlaşmaktır. Heidegger, felsefeye yeni bir soruyla başlangıç yapacaktır. Bu bağlamda felsefesini varlığa ilişkin soru ya da varlığın anlamına ilişkin soru çerçevesinde oluşturmaktadır. Varlığın anlamını sorgulayacak tek varlığın da Dasein olduğunu ifade ederek; kaygı, korku ve ölüm kavramlarıyla Dasein'ın hergünkülük yaşam durumlarındaki halini ele alır ve bu şekilde varlığı anlamaya çalışır. Heidegger, Dasein'ın varoluşunu belirleyen ve yaşama anlam veren bir olanak olarak ölüm fenomenini konumlandırmıştır. Öyle ki Dasein, ölüme yönelik kavrayışıyla kendi varoluşsal olanaklarını ele geçirir ve varoluşun gerçek anlamına ilişkin otantik bir yoruma ulaşmış olur. Otantik bir yaşamın çözümü ise insanın ölümlü olduğunun bilincinde olmasında yatmaktadır. Heidegger yaşamın bütünlüğünü ve anlamını sağlayacak olan ölüm fenomenini zaman kavramlarıyla ilişkilendirerek, sonlu ve sınırlı bir var olan üzerinden varlığın anlamına yönelik soruşturmayı gerçekleştirir. Heidegger ölüm ile zaman arasında kurmuş olduğu ilişki ile Dasein'ın varlık yapısına ve varlığın ne anlama geldiğiyle ilgili birtakım düşünceler geliştirmiş ve Dasein'ın temelinde daima var olan bir eksiklikten söz etmiştir. Bu eksiklik ise ona göre ancak ölüm fenomeniyle yüzleşmeyle giderilecektir. Ölümle yüzleşme ise ölüme doğru varlığın kendiyle karşı karşıya gelmesi sayesinde gerçekleşecektir. Böylece Heidegger'e göre kendi varlığının anlamını kavrama konusunda hep eksik kalan Dasein, kendi yaşamının bütünselliğini sorgulama ve otantik varoluş tarzını açığa çıkarma olanağına sahip olacaktır. Aynı zamanda Dasein'ın ölümlü bir var olan oluşu onun zamansal oluşuna da işaret etmektedir. Bu bakımdan zaman kavramı, Dasein'ın otantik olma yönünü belirleyecek olan ve onun ölüme doğru varlık olmasını kavrama noktasında büyük önem taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
Martin Heidegger is undoubtedly a thinker who has often mentioned his name with his opinions and thoughts in the recent periods of the history of thought. Heidegger's main problem is to concentrate on the relationship between being and Decency. Heidegger will start philosophy with a new question. In this context, he forms his philosophy within the framework of the question about existence or the question about the meaning of existence. Stating that the only being who will question the meaning of existence is Dasein, he deals with the concepts of anxiety, fear and death and the state of Dasein in everyday life situations and tries to understand existence in this way. Heidegger positioned the phenomenon of death as a possibility that determines the existence of Dasein and gives meaning to life. So much so that Dasein, with his understanding of death, seizes his own existential possibilities and reaches an authentic interpretation of the true meaning of existence. The solution to an authentic life lies in the awareness that a person is mortal. Heidegger connects the phenomenon of death, which will provide the integrity and meaning of life, with the concepts of time, and carries out an investigation into the meaning of existence through a finite and limited being. Heidegger developed some thoughts about the relationship he established between death and time, about the structure of Decein's being and what existence means, and spoke about a deficiency that has always existed at the heart of Decein. According to him, this deficiency will be eliminated only by confronting the phenomenon of death. The confrontation with death, on the other hand, will take place thanks to the confrontation of the being with himself towards death. Thus, according to Heidegger, Dasein, who has always been lacking in understanding the meaning of his own existence, will have the opportunity to question the totality of his own life and reveal his authentic way of being. At the same time, the fact that Dasein is a mortal being also points to his temporal being. In this regard, the concept of time will be of great importance at the point where it will determine the direction of Dasein to be authentic and comprehend him to be a being towards death.