Determination of motor parameters in two phase permanent-magnet variable-reluctance motor by finite elements and dynamic simulation of motor and drive performance analysis
İki fazlı, sabit mıknatıslı, değişken ve relüktanslı motorun motor parametrelerinin sonlu elemanlar ile belirlenmesi ve motor ve sürücü performans analizlerinin dimanik simülasyonu
  1. Tez No: 77250
  2. Yazar: HACER ÖZTURA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP AKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
n ÖZET Bu çalışmada iki fazlı sabit mıknatıslı değişken relüktanslı motorun ve sürücü devresinin dinamik analizleri ilk defa yapılmıştır. Dinamik analiz için gerekli olan motor parametreleri sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Bu çalışmada kullanılan motor tasarlanmıştır ve manyetik alan analizleri sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak yapılmıştır; motorun statik torkları ve tork-hız karakteristiği farklı akım değerleri için elde edilmiştir. Bu çalışmada motor boyutları düşünülen koşullarda 100 W çıkış gücü üretebilecek bir motor olarak seçilmiştir. Motor parametreleri, stator sargılarında indüklenen back emf, sargı endüktansı ve direncidir. Bu parametrelerden back emf ve sargı endüktansı sonlu elemanlar yöntemiyle hesaplanmıştır. Stator sargı direnci ise analitik olarak elde edilmiştir. Fazları uyarma mantığı sonlu elemanlar yardımıyla çıkarılan statik tork eğrilerinden elde edilmiştir. Dinamik simülasyonlar için motor ve sürücü devresinin durum denklem modeli, genelleştirilmiş makine teorisi kullanılarak çıkarılmış ve bu denklemler Fortran programlama dili kullanılarak 4. dereceden Runga Kutta ile çözdürülmüştür. Simulasyonlarda“Hyteresis current control”kullanılarak stator akımı sınırlanan bölgede tutulmuştur. Oransal Integral (PI) hız kontrolü kapalı çevrim sisteminde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the dynamic analysis of the two phase, permanent magnet variable reluctance motor and its drive circuit has been made for the first time. The motor parameters which are required for the dynamic analysis have been obtained by using finite element method. The motor used in this study has been designed and the magnetic field analysis has been carried out by using the finite element method ; the static torque of motor and torque-speed characteristics for the different current values have been obtained. In this study, dimensions of a motor has been chosen such that the motor can develop 100 W output power at its rated conditions. The motor parameters are the back emf induced in the stator windings and also the winding's inductance and resistance. Of these parameters back emf and windings inductance have been calculated through the application of finite element method. The stator winding resistance has been computed analytically. The excitation logic of phases has been obtained with the help of static torques calculated by using the finite element method. The model of the motor and drive in state space form has been derived by using the generalized machine theory for dynamic simulation and these equations have been solved through 4th order Runga Kutta by using the FORTRAN programming language. The stator current has been kept in the limited range with the application of 'Hysteresis Current Control'. Proportional Integral (PI) speed controller has been employed in the closed loop system.