Yatçıların uzun süreli tekne bağlama yeri tercih sürecine etki eden faktörlerin analizi
Analysis of the factors affecting yachtsmen's long-term boat berthing location preference process
- Tez No: 904297
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA TAVACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, yatçıların uzun süreli tekne bağlama yeri seçimi tutumlarına etki eden değişkenleri analiz etmektir. Araştırmanın odak noktası, yatçıların tekne bağlama yeri tercih tutumlarını demografik, tekne ve yatçı özellikleri değişkenleri doğrultusunda incelemektir. Bu değişkenler arasında cinsiyet, yaş aralığı, eğitim seviyesi, meslek alanı, teknenin bağlı olduğu şehir, tekne sahipliği ve yatçılık süresi, tekne kullanım sıklığı, tekne tipi, tekne boyu, tekne kullanım amacı, mevcut bağlama yeri kullanım süresi ile bağlama yeri değişiklik sıklığı gibi değişkenler yer almaktadır. Bu değişkenlerin yatçıların tercih tutumları üzerindeki etkileri, detaylı bir literatür taraması ve anket çalışmaları ile ortaya konmuştur. Teorik çerçevede yat limanı ve yatçılık endüstrisinin tanımları, gelişimi ve özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, tercih süreçlerine yönelik tutum kriterleri ve bu kriterlerin teorik temelleri ele alınmıştır. Bu bağlamda, rasyonel, tatmin edici ve davranışsal tercih kriterleri gibi farklı yaklaşımlar ortaya konulmuş ve tüketici davranışlarına dair tercih tutumları üzerinde durulmuştur. Bununla birlikte, coğrafi faktörler, fiyatlandırma stratejileri, güvenlik önlemleri ve hizmet kalitesi gibi literatürde öne çıkan unsurlar ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir. Araştırmada, anket yöntemi kullanılarak yatçıların tercihlerini daha ayrıntılı bir şekilde anlamak hedeflenmiştir. Elde edilen veriler, yatçıların tekne bağlama yeri seçimi tutumunu etkileyen değişkenlerin anlamlandırılmasını ve incelenmesini sağlamıştır. Yatçılıkla ilgili karar verme süreçleri, birçok dinamik ve değişkenin etkileşimiyle şekillenir. Araştırma, 173 yatçıdan elde edilen anket verileri ile gerçekleştirilen analizlere dayanmaktadır. Bu süreçte, demografik özelliklerin yanı sıra ekonomik, güvenlik ve hizmet kalitesi gibi kriterler de göz önünde bulundurulmuştur. Fiyatlandırma stratejileri, yatçıların tekne bağlama yeri seçiminde en önemli unsurlardan biridir. Ekonomik açıdan cazip olan fiyatlar ve esnek ödeme koşulları, yatçıların tercihlerinde belirleyici olmaktadır. Yapılan araştırma, uygun fiyatların yanı sıra yat limanı hizmetlerinin şeffaf bir şekilde sunulmasının da önemli bir kriter olduğunu ortaya koymaktadır. Katılımcılar, sunulan promosyonlar ve indirimlerin de tercihlerini etkilediğini ifade etmişlerdir. Konum faktörü de yatçıların tercih süreçlerinde kritik bir rol oynamaktadır. Ulaşılabilirlik, seyahat rotalarına uygunluk ve doğal çevrenin sunduğu avantajlar, yatçıların seçimlerini yönlendiren başlıca unsurlar arasında yer almaktadır. Özellikle doğal güzellikler ve stratejik konumlar, yatçılar tarafından tercih edilmektedir. Yat limanlarının çevresindeki doğal ve kültürel kaynaklar, yatçıların deneyimlerini zenginleştiren önemli faktörlerdir. Güvenlik, yatçıların tercihlerini etkileyen bir diğer kritik unsurdur. Katılımcılar, yat limanlarının sağladığı güvenlik önlemlerinin yeterli olması gerektiğini belirtmektedir. 24 saat güvenlik hizmetleri, kamera sistemleri ve acil durum planları gibi unsurlar, yatçıların güvenlik algısını artırmakta ve bu nedenle tercihlerini olumlu yönde etkilemektedir. Hizmet kalitesi ve çeşitliliği de yatçıların tercihlerini belirleyen önemli faktörlerdir. Teknik destek, bakım-onarım hizmetleri ve müşteri hizmetlerinin kalitesi, yatçıların memnuniyetini artırmakta ve bu durum, uzun vadeli bağlılıklarını güçlendirmektedir. Anket sonuçları, katılımcıların yat limanı seçiminde, sunulan ek hizmetlerin (örneğin, Wi-Fi, su ve elektrik gibi) de önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Yat limanlarının sosyal alanları ve dinlenme imkanları sunması, yatçıların tercihlerini etkileyen diğer unsurlar arasında yer alır. Araştırma sonucunda, yat limanı işletmecilerinin yatçıların beklentilerini karşılamak için fiyatlandırma stratejilerini gözden geçirmesi, güvenlik önlemlerini artırması ve hizmet kalitesini iyileştirmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Ek olarak, yat limanlarının stratejik olarak konumlanması ve çevre dostu uygulamaların teşvik edilmesi yatçıların tercihlerini olumlu yönde etkileyebilecek adımlar olarak önerilmektedir. Araştırma sonuçları, yat limanı işletmecileri ve denizcilik sektöründeki karar vericiler için pratik bir rehber niteliği taşımaktadır. Bu bulgular, yatçıların tercihlerini daha iyi anlamalarına ve bu tercihleri karşılayarak sektörde rekabet avantajı elde etmelerine yardımcı olabilir. Özellikle, yat limanlarının yatçıların ihtiyaç ve beklentilerine uygun hizmetler sunmaları, müşteri memnuniyetini ve sadakatini artırabilir. Ayrıca, araştırma, gelecekteki çalışmalar için öneriler sunmakta ve konunun daha derinlemesine incelenmesi gerektiğine dikkat çekmektedir. Özellikle, yatçıların tercihlerini etkileyen yeni trendlerin ve teknolojik gelişmelerin incelenmesi, sektördeki rekabet gücünü artırmak için önemlidir. Sonuç olarak, bu araştırma denizcilik sektöründe faaliyet gösteren yat limanı işletmecileri ve ilgili diğer taraflar için değerli bilgiler sunmaktadır. Yatçıların tercihlerini anlamak ve bu tercihleri karşılamak, sektörde stratejik planlamaların ve uygulamaların geliştirilmesi açısından büyük öneme sahiptir. Araştırmanın yöntemi ve bulguları, sektördeki uygulamaları ve stratejik planlamayı geliştirmek için sağlam bir temel oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu bilgiler ışığında, yat limanı işletmecileri, müşteri odaklı stratejiler geliştirerek hizmet kalitesini artırabilir ve sektördeki rekabet avantajlarını güçlendirebilirler.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to thoroughly analyze the factors that influence yacht owners' preferences in selecting long-term mooring locations. As yacht ownership continues to rise in popularity, driven by a growing interest in maritime activities and leisure, understanding the dynamics behind the decision-making process of yacht owners has become increasingly vital. The study focuses on how various demographic characteristics and yacht-related variables impact these preferences. Through this analysis, the research aims to provide valuable insights for yacht harbor operators and stakeholders within the maritime industry, facilitating more effective strategic planning and service enhancement. Yacht ownership has evolved from being a niche interest into a mainstream recreational activity, attracting a diverse range of enthusiasts. The selection process for long-term mooring locations is multifaceted, influenced by a multitude of variables. These include demographic factors such as gender, age, educational background, professional field, and specific characteristics of the yacht, such as type, size, and intended use. Moreover, aspects like the duration of yacht ownership and the frequency with which the yacht is used are also critical elements that shape the preferences of yacht owners. To achieve the objectives of this research, a mixed-methods approach was employed, primarily utilizing a quantitative survey methodology. The survey instrument was meticulously designed to gather comprehensive data regarding yacht owners' preferences and the various factors that influence their decisions. A total of 173 yacht owners participated in the study, providing a robust sample for analysis. The survey questions were carefully constructed to cover key variables, including demographic information, yacht characteristics, and preferences related to mooring locations. Reliability analysis was conducted to ensure the consistency and validity of the survey instrument, demonstrating its effectiveness in capturing the necessary data for this study. The findings of the research reveal several significant trends in yacht owners' preferences regarding long-term mooring locations. Firstly, pricing strategies emerged as a critical factor influencing decision-making. Yacht owners tend to favor economically attractive prices and flexible payment options when selecting a mooring site. The results indicate that transparent communication regarding yacht harbor services and pricing structures is essential in shaping owners' preferences. Furthermore, promotional offers and discounts were found to significantly impact the decision-making process, highlighting the importance of effective marketing strategies in the competitive yacht harbor industry. Geographical factors also play a vital role in yacht owners' selection of mooring locations. The accessibility of the yacht harbor, suitability for travel routes, and the advantages offered by the natural environment are key elements guiding their choices. Yacht owners expressed a strong preference for yacht harbors located in areas with natural beauty and strategic positioning. The surrounding natural and cultural resources greatly enrich the experiences of yacht owners, emphasizing the importance of location in the decision-making process. The study also highlighted how different geographical settings can enhance or diminish the attractiveness of specific yacht harbors, indicating that location plays a multifaceted role in yacht mooring preferences. Security is another critical aspect influencing yacht owners' preferences. The study found that sufficient security measures provided by the yacht harbor are crucial for owners' peace of mind. Features such as 24-hour surveillance, camera systems, and emergency plans significantly enhance yacht owners' perceptions of safety, positively impacting their selection of mooring locations. This finding underscores the need for yacht harbor operators to prioritize security protocols and ensure that yacht owners feel their vessels are well-protected. Service quality and diversity are also significant determinants in yacht owners' decision-making processes. The quality of technical support, maintenance services, and customer service directly contributes to yacht owners' satisfaction. The survey results indicate that additional services offered by yacht harbors, such as Wi-Fi, water, and electricity supply, play an essential role in the selection process. Furthermore, yacht harbors that provide social spaces and recreational facilities are favored by yacht owners, underscoring the importance of a comprehensive service offering in attracting clientele. The interplay between service quality and customer loyalty was evident, with many yacht owners expressing a desire for yacht harbors to continually improve their offerings. The discussion section evaluates these findings in the context of current trends within the maritime industry. It emphasizes the necessity for yacht harbor operators to align their services with the expectations of yacht owners. By understanding the unique needs of different demographic groups, yacht harbor managers can develop targeted strategies to enhance service quality and customer satisfaction. This aligns with previous research that highlights the significance of tailored services in fostering customer loyalty within the maritime sector. Additionally, the findings stress the importance of adapting to evolving market demands, including the increasing emphasis on sustainability and environmentally friendly practices. In conclusion, the research underscores the importance of strategic planning for yacht harbor operators. To meet the evolving expectations of yacht owners, it is recommended that yacht harbors reassess their pricing strategies, enhance security measures, and improve service quality. Additionally, positioning yacht harbors strategically and promoting environmentally friendly practices are proposed steps that could positively influence yacht owners' preferences. The incorporation of smart yacht harbor systems that utilize technology to improve customer experience and streamline operations is another recommendation that emerged from the findings. The findings of this study serve as a practical guide for yacht harbor operators and decision-makers in the maritime sector. By better understanding yacht owners' preferences, they can tailor their services to meet the demands of the market, ultimately gaining a competitive advantage. This study not only sheds light on current practices within the industry but also encourages future research to explore new trends and technological advancements that could influence yacht owners' decisions in the years to come. Moreover, the implications of this study extend beyond immediate business strategies. Understanding the factors that shape yacht owners' preferences can also inform broader discussions about maritime policy, tourism development, and environmental sustainability. As the maritime industry continues to grow, addressing the preferences of yacht owners will be crucial for ensuring the sustainable development of yacht harbor facilities and the preservation of coastal environments. In summary, this study provides valuable insights into the long-term mooring preferences of yacht owners, contributing to the broader understanding of consumer behavior within the maritime industry. Understanding these preferences is crucial for effective strategic planning and service enhancement, ultimately benefiting the entire sector. By implementing the recommendations derived from this research, yacht harbor operators can improve their service offerings, foster customer loyalty, and enhance the overall experience for yacht owners. The integration of feedback mechanisms and continuous improvement practices will further support the long-term success of yacht harbors in an increasingly competitive market.