Kolemanit ve kolemanit atıklarının kendiliğinden yerleşen betonların reolojik ve sertleşmiş özelliklerine etkilerinin ıncelenmesi
Investigating the effects of colemanite and colemanite ore wastes on rheological and hardened properties of self compacting concretes
- Tez No: 772492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED YASİN DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışma kapsamında, kendiliğinden yerleşen beton (KYB) karışımlarında kolemanit ve kolemanit konsantratör atıklarının kullanımı araştırılmıştır. Bor mineralleri içeren katkıların çimento hidratasyonunu geciktirici etkisi olduğu bilinmektedir. Öncelikler referans KYB karışımı tespit edildikten sonra çimentonun ikamesi olarak %0,5, %1,0, %1,5 ve %2,0 kolemanit ve %1,0, %1,5, %2,0 ve %2,5 kolemanit konsantratör atığı kullanılmış ve bunların taze beton özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Bu kapsamda tek nokta testleri ve reometre testleri uygulanmıştır. Ayrıca numunelerin priz süreleri ve birim ağırlıkları ölçülerek 7, 28 ve 90 günlük basınç dayanımları belirlenmiştir. Teste tabi tutulan beton numunelerin hidratasyon gelişmeleri, XRD, TGA ve SEM ile incelenmiştir. Sonuç olarak, kolemanit kullanımının, kendiliğinden yerleşen betonun taze özelliklerini ve reolojik parametrelerini iyileştirdiği ve koruduğu, buna karşın kolemanit konsantratör atığı kullanımının ise genellikle tam tersi bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Kullanılan B2O3 oranının artması ile hem kolemanit hem de kolemanit konsatratör atıklarına ait numunelerin priz sürelerini uzattığı görülmektedir. 7 ve 28 günlük basınç dayanımlarında referans betonunun dayanımı daha yüksek değer verirken 90 günlük basınç dayanımında C1,0 ve C1,5 numuneleri yüksek dayanım değerleri vermiştir. Mikro yapılar açısından kolemanit konsantratör atığı, referans ve kolemanit içeren örneklere kıyasla daha gevşek yapıda olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, the use of colemanite and colemanite concentrator wastes in self compacting concrete (SCC) mixtures was investigated. It is known that additives containing boron minerals have a retarding effect on cement hydration. After determining the reference SCC mixture, 0.5%, 1.0%, 1.5% and 2.0% colemanite and 1.0%, 1.5%, 2.0% and 2.5% colemanite concentrator waste were used as cement substitutes and their effects on fresh concrete properties were investigated. In this context, single point tests and Rheometer tests were applied. In addition, the setting times and unit weights of the samples were measured and the compressive strengths at 7, 28 and 90 days were determined. The hydration developments of the exposed concrete samples were investigated by XRD, TGA and SEM investigations. As a result, it has been observed that the use of colemanite improves and maintains the fresh properties and rheological parameters of self compacting concrete, while the use of colemanite concentrator waste generally had the opposite effect. It is seen that the setting times of the samples belonging to both colemanite and colemanite concentrator wastes increase with the increase of the B2O3 ratio used. While the strength of the reference concrete was higher at 7 and 28 days of compressive strength, C1.0 and C1.5 samples gave higher strength values at 90 days of compressive strength. In terms of microstructures, colemanite concentrator waste was found to be looser than the samples containing reference and colemanite.