Arap Baharı'nın siyasal ve toplumsal etkileri: Yemen Cumhuriyeti örneği
Political and social effects of the Arab Spring: Example of the Republic of Yemen
  1. Tez No: 772493
  2. Yazar: AHMED GALAL ALİ AL- RWAISHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ortadoğu ve Arap coğrafyası gerek jeopolitik konumu gerekse doğal kaynakları nedeniyle uzun yıllar boyunca küresel ve bölgesel güçlerin gündeminde olmuştur. İçinde bulunduğumuz yüzyılın şüphesiz ki en büyük siyasi olaylarından birisi olan Arap Baharı, Ortadoğu ve Arap coğrafyasında siyasal değişimle beraber, yıkım ve diğer farklı krizleri de getirmiştir. Arap Baharı'ndan en fazla etkilenen ülkelerden biri olan Yemen'e odaklanılan bu çalışmada, değişen yönetim sonucu istikrarın yeniden sağlanamadığı, 2015 yılında başlayan ve hâlen devam etmekte olan iç savaşın sosyal ve toplumsal etkileri incelenmiştir. Genel bir çerçeveden bakılarak önce Arap Baharı'nın ortaya çıkmasına neden olan temel dinamikler özetlenmiş daha sonra Yemen üzerine odaklanılarak ülkedeki iç savaşın, iç ve dış etmenleri üzerinde durulmuştur. Yemen'deki iç savaş hakkında görüşlerin öne sürüldüğü bu çalışmada ayrıca ülkedeki insani krize de dikkat çekilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre Yemen'de Arap Baharı ile başlayan süreçte ülkedeki etnik, dini ve siyasal yapıların daha da kutuplaşarak derinleştiği, uzlaşma zemininden giderek uzaklaşıldığı, yoksulluğun arttığı ve insanların ümitsizlik içine girdiği, sosyal yapının tamamen bozulduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Middle East and Arab geography have been on the agenda of global and regional powers for many years due to its geopolitical location and natural resources. The Arab Spring, which is undoubtedly one of the biggest political events of the century we are in, has brought destruction and other different crises along with political change to the Middle East and Arab geography. In this study, which focuses on Yemen, one of the countries most affected by the Arab Spring, the social and societal effects of the civil war that started in 2015 and still continues in the country where stability could not be restored as a result of the changed administration will be examined. From a general perspective, first the basic dynamics that led to the emergence of the Arab Spring will be summarized, and then the internal and external factors of the civil war in the country will be emphasized, focusing on Yemen. In this study, in which opinions about the civil war in Yemen are put forward, attention is also drawn to the humanitarian crisis in the country. According to the results of the research, it is seen that in the process that started with the Arab Spring in Yemen, the ethnic, religious and political structures in the country became more polarized and deepened, the ground of reconciliation gradually moved away, poverty increased and people fell into despair, and the social structure was completely deteriorated.