The effect of engineering design-based science instruction on 6th-grade students' astronomy understandings and engineer career interests
Mühendislik tasarım temelli fen eğitiminin 6. sınıf öğrencilerinin astronomi kavramlarını anlamalarına ve mühendislik meslek ilgilerine etkisi
- Tez No: 772496
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın amacı mühendislik tasarım temelli fen eğitiminin 6. sınıf öğrencilerinin astronomi kavramlarını anlamalarına ve mühendislik meslek ilgilerine yönelik olan etkilerini incelemektir. Çalışma Merkez, Kilis ilçesinde bulunan bir devlet okulunda bulunan 6. sınıf öğrencilerine (N=37) uygulanmıştır. Uygun örnekleme yöntemi kullanılarak, çalışmanın örneklemi olarak belirlenen Kilis ilinin Merkez ilçesinde bulunan devlet okulları içerisinden bir okul belirlenmiştir. Çalışma tek grup ön test son test deneysel çalışma deseni olarak yönetilmiştir ve bütün katılımcılara 6. sınıf“Güneş Sistemi ve Tutulmalar”ünitesindeki kazanımları içeren mühendislik tasarım temelli öğretimi uygulanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılarak, öntest ve sontest uygulaması ile öğrencilerin astronomi kavramlarını anlamaları ve mühendislik meslek ilgileri belirlenmiştir. Kullanılan mühendislik tasarım temelli astronomi öğretiminin öğrencilerin astronomi kavramlarını anlamalarına ve mühendislik meslek ilgisine olan etkisini incelemek amacı ile istatiksel analizler yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, mühendislik tasarımına dayalı fen öğretimi uygulanan öğrencilerin astronomi kavramlarını anlamalarında ön test ve son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Ayrıca, mühendislik tasarımına dayalı fen öğretim uygulanan öğrencilerin mühendislik kariyer ilgisi kazanımlarında ön test ve son test puanlarının ortalamalası arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of engineering design-based science education on 6th-grade students' understanding of astronomy concepts and engineer career interests. The study was administered to 6th-grade students (N=37) in a public school which is located in Kilis, Merkez. Using the convenient sampling method, a school was determined among the public schools in the Merkez district of Kilis, which was determined as the sample of the study. The study was operated as a one group pre-test post-test experimental design, and engineering design-based instruction which was prepared regarding 6th grade“Solar System and Eclipses”unit objectives, was administered to all participants. In the study, using the quantitative research method, the students' understanding of astronomy concepts and engineer career interests were operated through the pre-test and post-test application. Statistical analyzes were implemented in order to investigate the effect of engineering design-based astronomy instruction on students' understanding of astronomy concepts and engineer career interests. The results of the present study showed that there is a significant mean difference between the pre-test and post-test mean scores of students taught with engineering design-based instruction (EDBI) with respect to students' understanding of astronomy concepts. Moreover, there is a significant mean difference between gained interest pre-test and post-test scores of students taught with engineering design-based instruction (EDBI) with respect to students' engineer career interests.