Robotik kodlama bağlamında gutud öğretim modeli etkililiğinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examining the effectiveness of the gutud instructional model in terms of certain variables in the context of robotic coding
- Tez No: 967252
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kodlama eğitimi, öğrencilerin problem çözme, algoritmik düşünme, yaratıcılık, iş birliği ve teknoloji okuryazarlığı gibi çağın gerektirdiği temel becerileri kazanmalarında önemli bir araç olarak kabul edilmektedir. Bu araştırmanın amacı, robotik kodlama eğitimi sürecinde GUTÜD (Gözle, Uygula, Tasarla, Üret, Değerlendir) öğretim modelinin, 6. sınıf öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerileri, kodlamaya yönelik tutumları, öz yeterlik algıları, başarı duyguları ve sınıf içi etkinlik düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada yarı deneysel desen kullanılmış; deney grubunda GUTÜD modeli, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemi uygulanmıştır. Çalışma grubunu Bolu ili merkez ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören iki altıncı sınıf şubesi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak bilgi işlemsel düşünme testi, öz yeterlik algısı ölçeği, kodlamaya yönelik tutum ölçeği, başarı duygusu ölçeği ve sınıf içi etkinlik ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiş; gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız örneklemler için t-testi ve kovaryans analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; GUTÜD öğretim modeli, öğrencilerin öz yeterlik algıları, kodlamaya yönelik tutumları, başarı duyguları ve sınıf içi etkinlik düzeyleri üzerinde geleneksel öğretime kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olumlu etkiler göstermiştir. Bilgi işlemsel düşünme testi sonuçlarında ise gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak, GUTÜD öğretim modeli; öğrenci merkezli, uygulamaya dayalı ve yaratıcı düşünmeyi teşvik eden yapısıyla, robotik kodlama eğitiminin verimliliğini artıran etkili bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın bulguları, robotik kodlama eğitiminde aktif öğrenme yöntemlerinin kullanımına yönelik öneriler sunmakta ve eğitim politikalarının geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Computer science education is recognized as an important tool for equipping students with essential 21st-century skills such as problem-solving, algorithmic thinking, creativity, collaboration, and technological literacy. The aim of this research is to examine the impact of the GUTÜD (Observe, Practice, Design, Produce, Evaluate) instructional model on 6th grade students' computational thinking skills, attitudes toward coding, self-efficacy perceptions, sense of academic achievement, and classroom engagement levels during the robotics-based computer science education process. A quasi-experimental design was employed in the study; the experimental group received instruction through the GUTÜD model, while the control group was taught using traditional methods. The study group consisted of two sixth-grade classes from a public middle school located in the central district of Bolu province. Data collection tools included a computational thinking test, a self-efficacy perception scale, a coding attitude scale, an academic achievement emotion scale, and a classroom engagement scale. Data were analyzed using the SPSS software program, and independent samples t-tests and analysis of covariance (ANCOVA) were conducted for comparisons between groups. According to the findings, the GUTÜD instructional model had a statistically significant positive effect on students' self-efficacy perceptions, attitudes toward coding, sense of achievement, and classroom engagement levels compared to traditional instruction. However, no significant difference was found between the groups in terms of computational thinking test results. In conclusion, with its student-centered, practice-based, and creativity-oriented approach, the GUTÜD instructional model stands out as an effective method for enhancing the efficiency of robotics-based computer science education. In this context, the findings provide recommendations for the use of active learning methods in computer science education and contribute to the development of educational policies.