Preservation of adobe by a pozzolanic plaster
Kerpicin puzolanik bir sıva yardımıyla korunması
  1. Tez No: 77251
  2. Yazar: F.NURHAYAT DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BARADAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
IV ÖZET Kerpiç bugün gelişmekte olan ülkelerde başlıca yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Türkiye'nin kırsal kesimlerinde ekonomik nedenlerle kerpiç hala vazgeçilmez bir yapı malzemesidir. Kerpice yapı malzemesi olarak ihtiyacın yanında gelişmekte olan ülkelerde mevcut tarihi toprak yapıların korunması dünya çapında ilgi duyulan bir konudur. İyi bilinmektedir ki, bu tarihi yapılar doğanın tahribine dayanamamaktadır. Kerpicin en fazla bilinen avantaj ları düşük maliyeti, iyi termal ve akustik özellikleri, ateşe karşı dayanımı, üretiminde ve kullanımındaki kolaylıklardır. Kerpiç bu özelliklerine rağmen düşük mekanik dayanım ve suya karşı zayıf direnç gibi bazı dezavantajlara sahiptir. Dünyanın pek çok ülkesinde çağdaş ve tarihi toprak yapıların korunması için çeşitli metotlar kullanılmıştır. Bunların bazıları başarılı olmuş, diğerleri olamamışta. Son zamanlarda çalışmaların amacı kerpici tahrip edici etkenleri araştırmak ve kerpicin mühendislik özelliklerini geliştirmek için koruyucu malzeme ve metotları incelemektir. Bu çalışmada bu gereksinimleri karşılamak üzere bir sıva geliştirmek için tuğla tozu, uçucu kül ve sönmüş toz kireç kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan uçucu kül Soma-B Termik Santrali'nden edilmiştir. Sönmüş kireç Kimtaş Kireç Sanayii tarafından İzmir'de üretilmiştir. Tuğla artıkları parçalanmış ve öğütülmüştür. Çalışma üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada puzolanik reaksiyonu başlatmak ve harem işlenebilmesini geliştirmek için optimum sönmüş kireç oram tayin edilmiştir. Sönmüş toz kireç toplam ağırlığın yüzde lO, 20, 30, 40, ve 50 sioranında denenmiştir. Karışım suyu miktarı optimum işlenebilmeyi sağlamak için sarsma tablası yardımıyla seçilmiştir. Daha sonra kerpiçle kıyaslanabilir basınç dayanımı değerlerinin elde edilebilmesi için çeşitli uçucu kül/tuğla tozu oranlan denenmiştir. Birinci aşamada tayin edilen sönmüş kireç oram toplam ağırlığın % 10'u olarak sabit tutulmuştur. İkinci aşamada puzolanic sıva karışımının; basınç dayanımı, eğilme dayanımı, donma-çözülme dayanımı, elastisite modülü,permeabilite katsayı, kapilarite katsayısı, kuruma rötresi, ısı iletkenliği, birim ağırlık gibi mekanik ve fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Nihayet, çalışmanın üçüncü aşaması olarak üç çeşit sıva kerpiç duvarlara uygulandı; a) Geleneksel çimento-kireç sıva b) Geleneksel toprak sıva c) Geliştirilen puzolanik sıva Daha sonra örnek duvarlar koruma ve ıslanma etkisine maruz bırakılmıştır. Geliştirilen sıva fiziksel ve mekanik özellikleri nedeniyle toprağa göre kerpiç duvarların korunmasında ideal bir malzeme olarak görünmektedir. Aynı zamanda tarihi toprak yapıların korunması ve onarımında uygun bir malzeme olabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Adobe as a main building material has been used today particularly in developing countries. In the rural areas of Turkey adobe is still an indispensable construction material due to economic advantages. Besides the great need adobe as a building material in under-developed countries; preservation of existing historical earthen building is one of the world - wide concern. It is well known that, these historical structures do not stand up well against the destructive effects of nature. The best known advantages of adobe are its low cost, good thermal and acoustical properties high resistance against fire and the easiness in its production and its use in construction. Although these merits, adobe has some disadvantages such as low mechanical properties and poor water resistance. In many parts of the world, various conservation and preservation methods have been used to protect contemporary and historical earthen structures. Some of these methods had limited succesful result while many others had not. The aim of the present work is to study the deteriorative factors and search for the right protective materials and methodology for improving the engineering properties of adobe. In this study, fired brick powder, hydrated lime and fly ash were used to developed a plaster to fulfill these needs. Fly ash used in the research was procured from Soma-B Power Plant. The hydrated lime a product of Kimtaş Kireç Sanayii A.Ş., t7mir was supplied in the paper sacks from local suppliers. Fired brick wastes were crushed and reduced to fine powder. The study was conducted in three stages. First step was to determine the optimum hydrated lime content to improve workability of the mixture and to activate them pozzolanic reaction. Hydrated lime was incorporated 10, 20, 30, 40 and 50 percent of the total weight of the mixture. The amount of mixing water was determined by flow table to provide optimum workability. Then various fly ash/powdered brick ratios has been tried to obtain compressive strength values comparable to adobe's mechanical properties. The ratio of hydrated lime was kept constant as 10 % of total mixture weight which was determined at first step. In the second stage the mechanical and physical properties of the pozzolanic plaster mixture such as; compressive strength, flexural strength, splitting tensile strength freeze and thaw resistance, modulus of elasticity water permeability, coefficient of capillarity, drying shrinkage and thermal conductivity, unit weight were determined. Also, chemical durability of the mixture against the effects of salt, sulfate and acid solutions were investigated. Finally as the third stage of the research three types of plasters were applied on adobe walls; a) Traditional Cement-Lime Plaster b) Traditional Mud Plaster c) Developed Pozzolanic Plaster The plastered model walls were then subjected to simulation of rain by application of wetting and drying cycles. The developed plaster seems to be a suitable material for preservation of adobe walls since it has physical and mechanical properties in conformity with soil Also it might be the material which is suitable for preservation and amendment treatments of historical earthen architecture.