Tarihsel süreçte ve modern hukukta kölelik kurumu
The institution of slavery in historical process and modern law
  1. Tez No: 772526
  2. Yazar: SÜLEYMAN CEM ÖNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Kölelik, tarihsel süreçte başlangıcı belirlenemeyecek kadar eski bir kurumdur. Bu kurum günümüzde varlığını hem klasik hem de modern şekilde sürdürmektedir. Yapısından kaynaklı olarak hukuk ve insan haklarının yanında tarih, ekonomi, sosyoloji gibi diğer disiplinlerinde de alanına girmektedir. Bu çalışmada ise kölelik kurumunun diğer disiplinlerle bağı gözetilerek varlık sebebinin açıklanmaya ve insan hakları açısından tanımlanmaya çalışılmıştır. Sonuçta, köleliğin en temel varlık sebebinin ekonomik gerekçelerle gerçekleştiği ve kişiyi mal statüsünde tutan duruma karşılık geldiği görülmüştür. Tarihsel süreçte yerleşik hayatla başlayan kölelik, antik doğu uygarlıkları, Antik Yunan, Antik Roma, Orta Çağ ve Transatlantik Köle Ticareti döneminde de devam etmiştir. 20. Yüzyıl gelindiğinde hem ulusal hem de uluslararası alanda yasaklanmaya başlanmışsa da günümüzde kölelik ve modern kölelik uygulamaları halen vardır. Köleliğin devam etmesinde de yasaklanmasında ekonomik ve sosyal şartların tahmin edilenden daha belirleyici bulunduğu ve hukukun siyasetle ilişkisinin de bu şartlara göre ilerlediği görülmektedir. Modern açıdan insan hakları kavramının ortaya çıkmasından sonra kölelik bir insan hakkı ihlali olarak tanımlanmıştır. Bu tanım insan haklarına ilişkin bir çok uluslararası sözleşme ve ulusal anayasalarda yer almaktadır. Bu çalışmada kölelik öncelikle tarihsel süreçte öncelikle hukuki ve diğer disiplinler açıdan ele alınmıştır. Daha sonra uluslararası insan hakları metinleri ve özellikle de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarına göre tanımlanmaya çalışılmış ve günümüzdeki kölelik ve modern kölelik uygulamalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Slavery is such an old institution that its beginning cannot be determined in the historical process. Today this institution maintains its existence both in a classic and modern way. Due to its nature, it falls into the field of law and human rights as well as other disciplines such as history, economy and sociology. In this study, considering its relationship with other disciplines, the reason for the existence of the slavery institution was tried to be explained and defined in terms of human rights. As a result, it has been seen that the most basic cause of slavery was realized for economic reasons and corresponds to the situation that keeps the person in the status of property. The slavery, which started with the settled life in the historical process, continued during the periods of ancient Eastern civilizations, ancient Greek, ancient Rome, Middle Ages and Transatlantic slave trade. In the 20th century, slavery began to be prohibited both nationally and internationally but slavery and modern slavery practices still exist today. It is seen that economic and social conditions are more significant than predicted in the continuation and prohibition of slavery and the relationship between law and politics go along according to these conditions. After the emergence of the concept of human rights from a modern point of view, slavery is defined as a violation of human rights. This definition is included in many constitutions and international conventions concerning human rights. In this study, slavery is firstly discussed in the historical process of legal and other disciplines. Later, it was tried to be defined according to international human rights texts and especially the decisions of the European Court of Human Rights, as well as today's slavery and modern slavery practices are included.