İkinci Dünya Savaşı sonrası İngiltere'de göçmen politikası: Süreklilik ve farklılaşmalar
British immigration policy in the Post-World War II Era: Continuities and divergences
- Tez No: 1012380
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İkinci Dünya Savaşı Sonrası [1948–2002] İngiltere'nin göçmen politikalarının tarihsel gelişimini, değişen vatandaşlık uygulamalarını ve İmparatorluk sonrası dönemde oluşan vatandaşlık/göçmen tartışmalarını incelemektedir. Araştırma, İngiltere'nin imparatorluk mirası ile modern ulus-devlet yapısı arasındaki geçiş sürecinde göçmenliğe nasıl yaklaştığını, bu yaklaşımın hangi toplumsal, siyasal ve ekonomik dinamiklerle şekillendiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, İngiliz İmparatorluğu sonrası dönemde, göçmenliğin yalnızca bir nüfus hareketi değil; aynı zamanda vatandaşlık, aidiyet ve kimlik meselelerinin de merkezinde yer alan bir olgu haline geldiğini savunmaktadır. 1948 tarihli İngiliz Vatandaşlık Kanunu ile başlayan açık kapı politikası, 1962 ve 1981'de çıkarılan yasalarla giderek kısıtlayıcı hale gelmiş; göçmen politikası, kapsayıcı İmparatorluk anlayışından dışlayıcı bir ulus-devlet kimliğine yönelmiştir. Bu süreçte Milletler Topluluğu (Commonwealth) vatandaşlarına tanınan ayrıcalıklı statüler, kamuoyu tepkileri ve ekonomik krizler karşısında törpülenmiş ve yerini daha seçici, kontrollü bir göç rejimine bırakmıştır. Tez, İngiltere'de göçmen politikalarının ardında yatan“İngiliz istisnailiği”söylemini, hem iç hukukta hem de uluslararası ilişkilerde belirleyici bir unsur olarak değerlendirmektedir. İngiltere'nin yazılı bir anayasaya sahip olmaması, esnek ve pragmatik siyaset üretme geleneği, vatandaşlık tanımlarında uzun süreli muğlaklıklara yol açmış; bu da göçmenlerin hukuki ve toplumsal statülerinde istikrarsızlık yaratmıştır. Çalışmada tarihsel süreç üç döneme ayrılarak incelenmiştir: 1948–1962 arasında açık sınır politikası, 1962–1981 arasında yasal kısıtlamaların artışı ve çokkültürcülüğün doğuşu, 1981 sonrası ise güvenlik, iltica ve vatandaşlık rejiminde daralma dönemi olarak tanımlanmıştır. Tez, bu dönüşümleri değerlendirirken aynı zamanda İngiltere'nin İmparatorluk sonrası uluslararası konumunun ve iç siyasal dönüşümlerinin göçmen politikaları üzerindeki etkisini de göz önünde bulundurmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the historical trajectory of British immigration policy between 1948 and 2002, focusing on the shifting citizenship regimes, the legacy of the British Empire, and the search for a national identity in the post-imperial era. The study investigates how Britain navigated the transition from a global imperial power to a modern nation-state, and how this transition shaped its approach to immigration and its understanding of belonging. The research argues that immigration in post-war Britain evolved not only as a demographic and labor-related phenomenon, but also as a central issue in debates over citizenship, national identity, and inclusion. The British Nationality Act of 1948, which initially upheld an inclusive imperial vision by granting settlement rights to all Commonwealth citizens, was progressively replaced by more restrictive legislation, notably the 1962 Commonwealth Immigrants Act and the British Nationality Act of 1981. These laws marked a shift away from imperial inclusivity toward a more exclusionary, selective model of national citizenship. The thesis critically engages with the notion of British exceptionalism, which shaped both domestic legislation and international relations during this period. Britain's lack of a written constitution and its reliance on tradition and pragmatism in governance led to long-standing ambiguities in its citizenship regime. These ambiguities created legal and social instability for immigrant populations, whose formal rights often clashed with societal exclusion. The study organizes the postwar period into three key phases: an open-border era (1948–1962), a period of restriction and the emergence of multiculturalism (1962–1981), and a security-oriented phase marked by tightened asylum and citizenship policies (post-1981). These developments are analyzed in the context of broader transformations in Britain's economic landscape, political institutions, and international status following the collapse of formal empire. Ultimately, the dissertation contends that British immigration policy must be understood within the wider framework of decolonization, imperial memory, and the redefinition of citizenship. The case of post-war Britain reveals the tension between legal equality and social exclusion, between imperial legacy and nation-state logic—a tension that continues to shape immigration debates in the twenty-first century.