Kendi ifadesiyle dünya'dan Hz. Peygamber'e sevdirilenlere dair rivayetlerin değerlendirilmesi
The evaluation of what profit Muhammad was told to love of the world
  1. Tez No: 258328
  2. Yazar: FATMA SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İnsanı yaratan ve ona kendi ruhundan üfleyen Yüce Yaratıcı, aynı zamanda Vedûd ve Habîb isimleriyle insanı sevmiş ve ona da sevme duygusunu vermiştir. İslam dininin son ve evrensel temsilcisi Hz. Muhammed (s.a.) ise Allah'ın habibi yani sevgilisidir. Allah'ın sevdiğini sevmek şüphesiz Allah'ı sevmek gibidir. Bu durum Kur'an'da şöyle ifade edilir: ?(Ey Peygamberim!) De ki: Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin.? Buna mukabil Hz. Peygamber de şöyle dua etmiştir. ?Allah'ım! Senin sevgin ve sevgisi bana fayda verecek kimsenin sevgisi ile beni rızıklandır.?Hz. Peygamber'in, ?dünya'dan bana sevdirilenler? diye nitelediği ?kadın ve güzel koku? ayrıca ?göz aydınlığı namaz? gibi üç önemli konuyu barındıran hadis temel olmak üzere tezimiz Hz. Peygamber'in sevdiklerinden oluşmaktadır. Bu çalışma yapılırken söz konusu hadisin belirlediği sınırlar içinde, Kütüb-i Sitte ve Ahmed b. Hanbel'in Müsned'i okunarak Hz. Peygamber'in sevdikleri tesbit edilmiştir. Daha sonra ?Dünya'dan Hz. Peygamber'e sevdirilenler? hadisinin tahric ve tahkik çalışması yapılmıştır. Bu konu seçilirken Hz. Peygamber'in dünya'ya ait sevdiklerinin anlaşılması ve günümüz insanına ahlakî bir sevgi anlayışının kazandırılmasında Muhammedî sevginin örnek gösterilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
He it is Who created mankind and blew into their sole also loved them and with His names Vedud and Habib He made them love others as well. Profit Muhammad (s.a.) who is the last and global Messenger of Allah is also His true lover. To love what Allah loves absuletly means loving Alah This is cited in the Holly Quran as follows: Say (O Muhammad, to mankind) ?If ye love Allah, Allah will love you? In response to this profit Muhammad (s.a.) prayed as follows: ?O Allah, make me earn my livelihood with your love and with the love of those whose love I will benefit.?This thesis consists of one hadith containing three signifcant matters what profit Muhammad (s.a.) regarded as ?I was made love?:woman, odour and prayer. In doing this within the framework of the hadith mentioned earlier, profit muhammad (s.a.)?s worldly favorites were identified through Kütüb-i Sitte and Müsned by Ahmed bin Hanbel. Also studid was the hadith what profit Muhammad (s.a.) was told to love on earth. The aim, when choosing the subject, was put on the examples of loving profit Muhammad (s.a.) and understanding what he loves of this world, enabling mankind to bring in ethical love of others.