Kurumsal yönetim ve muhasebe manipülasyonları: BİST Kurumsal Yönetim Endeksinde yer alan işletmeler üzerine bir araştırma
Corporate governance and accounting manipulations: A research on businesses included in Borsa Istanbul Corporate Governance Index
  1. Tez No: 772556
  2. Yazar: AHMET MANSURGÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN SUADİYE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüz sermaye piyasalarında finansal tabloların finansal bilgi kullanıcılarına nasıl sunulduğu büyük bir önem arz etmektedir. İşletme yönetimi tarafından muhasebe standartları göz önünde bulundurularak hazırlanan finansal tablolar ihtiyaca uygun, doğru ve güvenilir olmalıdır. Gerçek ve güvenilir olmayan finansal bilgiler finansal bilgi kullanıcılarını yanıltarak yanlış ekonomik karar vermelerine yol açar. Finansal bilgileri olduğundan farklı göstermek suretiyle yapılan manipülasyonlar, piyasalarda güven sorunu yaratacak ve kaynakların israfına yol açacaktır. Kurumsal yönetim, şirketlerin yaptıkları faaliyetlerde taraflara karşı sorumluluklarının farkında olmalarını sağlayan, şirketin sahip olduğu değeri ve verimliliğini arttıran bir anlayıştır. Bu anlayış, işletme ile ilgili bütün çıkar gurupları açısından maksimum fayda sağlamayı amaçlamaktadır. Kurumsal yönetim, şeffaflık, hesap verebilirlik, adillik ve sorumluluk ilkeleri doğrultusunda işletmelerin yönetilmesini ve işletme faaliyetlerinin sonuçlarını bu ilkeler çerçevesinde raporlanmasını sağlar. Bu bağlamda bu tez çalışmasında kurumsal yönetimin muhasebe manipülasyonlarından kârı istikrarlı hale getirme uygulamaları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bunun için 2019 yılı itibariyle BİST KYE'de listelenen şirketler araştırma kapsamına alınarak bu şirketlerin endekse girmeden önceki ve endekse girdikten sonraki kârın istikrarlı hale getirilmesi davranışları karşılaştırılarak kurumsal yönetimin manipülasyona etkisi incelenmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre, BİST KYE sonrası dönemde kâr istikrarı yapan şirketlerin sayısında azalma olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca araştırma kapsamına alınan şirketlerin KYE öncesi ve sonrasında kârı istikrarlı hale getirme davranışlarında istatistiksel açıdan %5 anlamlılık düzeyinde bir fark ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's capital markets, how financial statements are presented to financial information users is of great importance. The financial statements prepared by the business management considering the accounting standards should be appropriate, accurate and reliable. Real and unreliable financial information mislead users of financial information, leading them to make wrong economic decisions. Manipulations made by showing financial information different from what it is will create a trust problem in the markets and lead to a waste of resources. Corporate governance is an approach that enables companies to be aware of their responsibilities to the parties in their activities and increases the value and efficiency of the company. This understanding aims to provide maximum benefit for all interest groups related to the business. Corporate governance ensures that businesses are managed in line with the principles of transparency, accountability, fairness and responsibility and that the results of business activities are reported within the framework of these principles. In this context, in this thesis, the effect of corporate governance on profit stabilization practices from accounting manipulations has been investigated. For this, the companies listed in BIST KYE as of 2019 were included in the scope of the research, and the effects of corporate governance on manipulation were examined by comparing the behavior of these companies to stabilize their profits before and after entering the index. According to the results of the analysis, it has been observed that there has been a decrease in the number of companies making profit stability in the post-BIST KYE period. In addition, there was a statistically significant difference of 5% in the profit stabilization behavior of the companies included in the study before and after the CPI.