Memlüklüler dönemine ait dört farklı Kelile ve Dimne nüshasında yer alan resimlerin kompozisyon düzeni ve sanatsal üretimler
Four different Kelile and Dimne copies of the Mamluk period the composition order of the pictures and the artistic productions
  1. Tez No: 772560
  2. Yazar: AYŞENUR ATEŞGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. RUHİ KONAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
Genel olarak tezin içeriğinde minyatürün tarihçesi Memlüklü dönemine kadar ele alınıp bu döneme ait resimli el yazmaları tespit edilmiştir. Memlüklüler dönemi Türk resim sanatı araştırma kapsamında fazlaca ele alınmamıştır. Bu nedenle Büyük Selçuklu sonrası Türk resim sanatı hakkında bilgimiz sınırlı olmasından dolayı bu çalışma belirtilen eksikliğin giderilmesine katkı sağlaması açısından önemlidir. Memlüklüler döneminde bilinen minyatürlü“Risalet el-Davet el Tibba(1273 civarında yapıldığı), Makamat (Viyana Milli Kitaplık A.F.9; Oxford, Bodleian Library (Marsh 458), British Museum (Add, 21.114), Londra-British Museum (Or.9718); Kelile ve Dimne (Cambridge, Corpus Christi College, Paris, Milli Kitaplık (Arab 3467), Oxford, Bodleıan Library (Pocock 400), Münich (Arab 616); Kitab el-Hayvan (Milano, Biblioteka Ambrosiana Ar. A.F.140 Inf.); Keşf el-Esrar (Süleymaniye Kala İsmail 565); Hayvan Masaları(Washington, D.C. Freer Gallery Of Art (54.2)”eserleri mevcuttur. Memlüklüler dönemine ait dört adet resimli Kelile ve Dimne“Cambridge, Corpus Christi College, Paris, Milli Kitaplık (Arab 3467), Oxford, Bodleıan Library (Pocock 400), Münich (Arab 616)”nüshaları ile sınırlandırma yapılmıştır. Beydaba'nın yazdığı, birçok dile çevrilen Kelile ve Dimne eseri fabl türü olup hikayelerinde ana tema olarak siyaset, erdem ve eğitim gibi birçok farklı konu ele alınıp resimlendirilmiştir. Dört nüshanın içerisinde toplam 320 adet konulu minyatür bulunmaktadır. Memlüklüler dönemine ilişkin çözümlenmemiş eserlerin çözümlenmesini sağlanması, bu yolla Memlüklüler dönemine ait dört farklı Kelile ve Dimne'nin her nüshası içerisinde bulunan resimler ayrı ayrı incelenip kompozisyon düzenleri açısında değerlendirilip karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In general, in the content of the thesis, the history of the miniature was discussed until the Mamluk period and the illustrated manuscripts belonging to this period were determined. The Turkish painting art of the Mamluk period has not been discussed much within the scope of the research. For this reason, this study is important in terms of contributing to the elimination of the mentioned deficiency, since our knowledge about the Turkish painting art after the Great Seljuk is limited.“Risalet al-Davet el Tibba (made around 1273), with miniatures known during the Mamluk period, Makamat (Vienna National Library A.F.9; Oxford, Bodleian Library (Marsh 458), British Museum (Add, 21.114), London-British Museum (Or.9718) ); Kelile and Dimne (Cambridge, Corpus Christi College, Paris, National Library (Arab 3467), Oxford, Bodleian Library (Pocock 400), Munich (Arab 616); Kitab al-Hayvan (Milan, Biblioteka Ambrosiana Ar. A.F.140 Inf.) .); Keşf el-Esrar (Süleymaniye Kala İsmail 565); Animal Tables (Washington, D.C. Freer Gallery Of Art (54.2)”. It is limited to the four illustrated Kelile and Dimne“Cambridge, Corpus Christi College, Paris, National Library (Arab 3467), Oxford, Bodlean Library (Pocock 400), Münich (Arab 616)”copies belonging to the Mamluk period. The work of Kelile and Dimne, written by Beydaba and translated into many languages, is a type of fable, and many different subjects such as politics, virtue and education are discussed and illustrated as the main theme in his stories. There are a total of 320 themed miniatures in four copies. In this way, the paintings in each copy of the four different Keliles and Dimnas belonging to the Mamluk period were analyzed separately, evaluated in terms of compositional order, and compared.