Lise öğrencilerinin ekolojik ayak izi kavramına ilişkin görüşleri: Amasya örneği
Opinions of high school students on the concept of ecological footprint: Amasya example
- Tez No: 772559
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yapılan bu araştırmada ortaöğretim öğrencilerinde coğrafya eğitiminin ekolojik ayak izinin azaltılmasına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı içerisinde Amasya il merkezinde bulunan ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 29 öğrenci katılmıştır. Araştırmada nitel çalışma modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formundan yararlanılmıştır. Bunun yanında ekolojik ayak izi (EAİ) ölçüm aracı da“http://www.footprintcalculator.org/home/en”sayfasından doldurularak katılımcıların ekolojik ayak izi ölçümleri de yapılmıştır. Araştırmanın sonunda öğrencilerden ses kayıtları ile elde edilen veriler ilk olarak Word programına aktarılmıştır. Sonrasında öğrencilerin sorulara ve soruların alt maddelerine verdikleri yanıtlar kategorilere göre değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonunda öğrencilerin ekolojik ayak izi konusundaki farkındalık düzeylerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Buna karşılık öğrencilerin ekolojik ayak izini azaltmaya yönelik bazı davranışları günlük hayatlarında sıklıkla sergiledikleri belirlenmiştir. Aynı zamanda öğrencilerin ekolojik ayak izi puanlarının ekolojik ayak izine bakış açılarını etkileyen bir unsur olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, ortaöğretim öğrencilerinin ekolojik ayak izi farkındalıklarının düşük düzeyde olduğu, bu kapsamda ekolojik ayak izi farkındalığının arttırılması için bazı önlemler alınması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of geography education on reducing the ecological footprint of secondary school students. 29 students studying in secondary education institutions in Amasya province participated in the research in the 2021-2022 academic year. The qualitative study model was used in the research. In the data collection process of the research, a semi-structured interview form prepared by the researcher by taking expert opinion was used. In addition, ecological footprint measurements of the participants were also made by filling out the ecological footprint measurement tool on the“http://www.footprintcalculator.org/home/en”page. At the end of the research, the data obtained from the students with audio recordings were first transferred to the Word program. Afterwards, the answers given by the students to the questions and the sub-items of the questions were evaluated according to the categories. At the end of the study, it was determined that the awareness levels of the students about the ecological footprint were low. On the other hand, it has been determined that students frequently exhibit some behaviors in their daily lives to reduce their ecological footprint. At the same time, it has been determined that the ecological footprint scores of the students are a factor that affects their perspective on the ecological footprint. As a result, it can be said that the ecological footprint awareness of secondary school students is low, and in this context, some measures should be taken to increase ecological footprint awareness.