Preservice primary teachers' mental computation strategies in structurally-related addition and subtraction problems
Sınıf öğretmenliği öğretmen adaylarının yapısal olarak ilişkili toplama ve çıkarma problemlerindeki zihinden işlem stratejileri
  1. Tez No: 772574
  2. Yazar: ECEM ÇELİKKOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı, sınıf öğretmeni adaylarının toplama ve çıkarma problemlerini çözerken kullandıkları zihinden işlem stratejilerini parça-parça-bütün yapısı açısından incelemektir. Veriler, Türkiye'de bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 86 sınıf öğretmenliği öğretmen adayından toplanmıştır. Bu iç içe geçmiş tek durum deseninde, yapısal olarak ilişkili iki basamaklı toplama ve çıkarma problemleri yarı yapılandırılmış klinik görüşmeler ile uygulanmıştır. Katılımcılara soruları cevaplamaları için kısıtlı süre (her kart için 5 saniye) verilmiştir. Tüm set tamamlandıktan sonra sınıf öğretmenliği öğretmen adaylarının yanlış verdikleri ve verilen süre dışında verdikleri cevaplarına ilişkin zihinden işlem stratejileri ayrıntılı olarak tartışılmıştır. Görüşmeler, kontrol listeleri ve araştırmacı notları veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Veriler yazıya dökülmüş, stratejiler kodlanmış ve önceden belirlenmiş kategorilere göre analiz edilmiştir. Bu çalışmanın sonucu, sınıf öğretmenliği öğretmen adaylarının sayı hissinin ve zihinden hesaplama becerilerinin yeterli olmadığını göstermiştir. Katılımcılar, problemler kısa yollar içermesine ve problemlerin tamamlayıcılarını kullanmak için tasarlanmış olmasına rağmen en çok standart algoritmayı kullanmış ve kâğıt kalem ihtiyaçlarını ifade etmiştir. Standart algoritmanın yanı sıra referans noktası, her iki sayıyı değiştirme, telafi ve parça-parça-bütün kullanılan diğer stratejilerdendir. Öte yandan, bazı sınıf öğretmenliği öğretmen adayları kendi stratejilerini geliştirmişler ve bu stratejiler isimlendirilerek açıklanmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, sınıf öğretmenliği öğretmen adaylarının daha önceki okul yaşamlarından standart algoritma kullanma tercihlerini ve kâğıt kaleme bağlılıklarını devam ettiklerini göstermiştir. Bu katılımcıların gelecekte eğitim verecekleri ve öğrencilerine rehberlik edecekleri düşünüldüğünde, öğretmen adaylarının sayı duyusu ve zihinsel hesaplama becerilerini güçlendirmelerinin önemli olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze mental computation strategies used by preservice primary teachers while solving addition and subtraction problems that are related in terms of the part-part-whole structure. The data were gathered from 86 preservice primary teachers studying at a state university in Turkiye. In this single-case embedded design, a set of structurally-related two-digit addition and subtraction problems were implemented with semi-structured clinical interviews. The participants were given restricted time (5 seconds for each card) to answer the problems. After the whole set was completed, mental computation strategies were discussed in detail regarding the answers that the participants gave incorrectly and the answers they gave outside the given time. The interviews, checklists and researcher notes were used as main data source. The data was transcribed, the strategies were coded and analyzed according to the predetermined categories. The results of this study showed that preservice primary teachers do not have sufficient number sense and mental computation abilities. The participants expressed their need for paper and pen and used standard algorithm the most even though the problems contained shortcuts and were designed for using part part whole structure given in structurally-related problems. Besides the standard algorithm, benchmark, change both numbers, compensation, and part-part-whole were the other strategies that were used. On the other hand, some preservice primary teachers demonstrated unexpected strategies, and these strategies were named and described in this study. These results indicated that preservice primary teachers continue to apply algorithm related strategies and dependency on paper and pen from their early school lives. Considering that these participants will educate and guide their students in the future, it was thought vital for teacher candidates to strengthen their number sense and mental computation abilities.