Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığının akademik başarıları üzerine etkisi: Karma yöntem araştırması
The effect of digital game addiction on the academic achievements of the students of the Faculty of Sports Sciences: A mixed method research
  1. Tez No: 772577
  2. Yazar: PELİN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı; Türkiye'deki Spor Bilimleri Fakültesi üniversite gençliği üzerinden dijital oyunu bağımlılığı profilinin ve akademik başarılarına etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde Spor Bilimleri Fakültesi ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda eğitim-öğretimine devam eden 1162 öğrenci oluşturmaktadır. Nicel veri analiziyle tespit edilen dijital oyun bağımlısı öğrencilerinden seçilen 20 kişi ile de nitel görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı açıklayıcı sıralı/ (sıralı nicel →nitel) karma yöntemler araştırması deseni kullanılmıştır. Lemmens, Valkenburg ve Peter (2009) tarafından geliştirilen, geçerliği ve güvenirliliği yüksek olan, daha sonra ise Hazar ve Hazar (2019) tarafından Türkçe geçerlik- güvenirlik çalışması yapılan“Dijital oyun bağımlılığı ölçeği”ile araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS paket programından yararlanılmıştır. Kullanılan ölçek formunun güvenirliliğini tespit etmek amacıyla Cronbach's Alpha testi, Kolmogorov–Simirnov normallik testi, parametrik veya non-paremetrik testler uygulanmıştır. Sosyo-demografik özelliklerin analizi için frekans ve yüzde analizi yapılmıştır. Yüzdelik karşılaştırmalar için crosstab ve k-kare analizi uygulanmıştır. Ayrıca gruplar arasındaki karşılaştırmalar independent t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile yapılmıştır. ANOVA sonucunda farklılık çıkan grupların tespiti için Tukey HSD testi yapılmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla korelayson analizi yapılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizinden yararlanılmıştır. Transkripsiyonlar MAXQDA20 programına aktarılarak analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to investigate digital game addiction profile and its impact on Turkish Faculty of Sports Sciences college students in terms of their academic achievements. This study was conducted based on the data obtained from 1162 students studying in the Faculty of Sports Sciences and School of Physical Eduation and Sports at various universities in Turkey. Qualitative interviews were carried out with 20 people among the students who were picked out after being identified to have digital game addiction through quantitative data analysis. Explanatory Sequential/ Sequential Qualitative --> Quantitative“ mixed method research design in which the qualitative and quantitative combined methods were applied. The semi-structured interview which was developed by the researcher and the ”Digital game addiction scale", which has got high validity and reliability and was developed by Lemmens et al. (2012), and the Turkish validity and reliability study of which was made by Hazar and Hazar (2019) later, were used. Cronbach's Alpha test, Kolmogorov-Smirnov normality test, and parametric or non-parametric tests were administered in order to identify the reliability of the scale form used. Frequency and percentage analyses were conducted for the analysis of the socio-demographic features. Crosstab and chi square analyses were used for percentage comparisons. In addition to that, Independent t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were administered for the comparisons between groups. The Tukey HSD test was used to identify the groups having differences as a result of the ANOVA. Additionally, a correlation analysis was conducted to identify correlations between the variables. On the other hand, content analysis was used for the analysis of qualitative data. By transferring the transcriptions into the MAXQDA20 program, transcriptions were completed.